İSMAİLAĞA (MAHMUT EFENDİ) CEMAATİNİN SOHBETLERİNE GİTMELİ MİYİM?

SORU: Hayırlı aksamlar hocam. BenIsmailaga cemaatinin sohbetlerine katılıyorum ama siz onlarin rabita yaparak sirke düştüklerini söylüyorsunuz ben şimdi ne yapmalıyım? Sohbetlere devam edeyim mi etkeyeceksem niçin? Bu konularda yeni yeni bilgi sahibi olmaya çalışıyorum şimdiden tesekkurler.

Soran: Ümmü enes - 14.01.2017

CEVAP: Hayırlı akşamlar. Öncelikle rabıta yapan herkesi şirkle itham etmiyoruz. Rabıta, yapılış şekline göre şirk olabilir de olmayabilir de... Toptan tekfir, şirkle itham etmek, bizim menhecimiz değildir. Bu düzeltmeyi yaptıktan sonra sorunuzun cevabı için şunu söyleyebiliriz: İsim vermeksizin tarikatların tamamını kast ederek sakınmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu tür yapılanmalar kişileri Kur'ân'dan ve sahih sünnetten ayırıp bir kişiye tabi kılmaktadır. Bu kişinin Allah dostu olduğunu düşünsek bile, bu onun hatasız ve günahsız olduğu anlamına gelmez. Bu tür toplulukların sohbetlerinde ilimden çok hikaye ve menkıbe anlatıldığı herkesin malumudur. Hal böyle olunca doğal olarak Kur'ân ve sünnete göre hareket eden cemaatlere gitmenizi size tavsiye ederiz.

Fakat bu durumda da başka bir sakınca ortaya çıkıyor: O da kendisini sahabeye nispet eden cahiller... Tarikatçı olmamak için vahhabi olmanız gerektiğini iddia edenler olacaktır. Fakat durum böyle değildir. Tarikat derslerine gitmeyip, ehlisünnet olan, tekfirci olmayan, selefi/vahhabi olmayan bir cemaat bulup o derslere gitmenizi tavsiye ederiz. Bunun için ihlasla dua etmenizi tavsiye ederiz. Allah kendisine sığınan kulunu yalnız bırakacak değildir. Allah yardımcınız olsun.

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası