ALTININ BORCA VERESİYE SATIMI CAİZ MİDİR, FAİZ MİDİR?

SORU: selamün aleyküm.kuyumcu dükkanım var çeklen senetlen veye borca altın satıyırum adam sıkışmiş udemesi var ben vermesem bankadan faiz alacak bu ticaret harammıdır selametle kalın hocam

Soran: MUHAMMED TAHA - 14.04.2017

CEVAP: ve aleykumus selam. Altın, gümüş ve paralar gibi bedel özelliği olan maddelerin birbirine karşılık olarak satılmasına sarf denilir. Sarf muamelesi diğer mal ve ürünlerin alım satımından farklı hükümlere tabidir. Bu alışverişler, vadeli olamaz. Altını teslim ettiğiniz anda parasını almanız gerekmektedir. Altını teslim alan müşteri parayı vermeden kapıdan dışarıya çıkıp tekrar içeriye girse faiz gerçekleşmiş olur. Buna ribe'n-nesie, nesâ veya vade faizi denir. Sizin yaptığınız muamele ile bankanın yaptığı muamele arasında fark yoktur, o da faizdir.

Sıkışmış olan müşterinize yardımcı olmak istiyorsanız ona altını satmayıp borç olarak verebilirsiniz. Ona borç vermeniz durumunda kişi sizden aldığı altını, bileziği, küpe vs. aynen geri getirdiğinde kabul etme mecburiyetiniz olur. Bunu kabul edebiliyorsanız -ki kuyumcular bunu kabul etmez- o zaman sıkışmış olan kişiye altın satmak yerine ona altını borç olarak verebilirsiniz. Bunun delili Peygamber Efendimiz'in (sav) şu hadisidir: 'Altına karşılık altını, gümüşe karşılık gümüşü, buğdayla buğdayı, arpa ile arpayı, hurma ile hurmayı, tuza karşılık tuzu satmayın. Ancak eşit miktarlarda ve peşin olursa o müstesna... Her kim artırır veya fazla alırsa faiz alıp vermiş olur. Bunda alan ile veren arasında fark yoktur.' Hadisin başka yoldan gelen rivayetlerinin son kısmında 'Cinsler değişirse peşin olmak şartıyla nasıl satarsanız satınız. Peşin olmak kaydıyla altını gümüşle, gümüşü altınla, buğdayı hurmayla, arpayı hurmayla satabilirsiniz...' (Buhârî, Müslim)

İlgili fetva için burayı tıklatabilirsiniz.

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası