TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNDE ÇALIŞMAK CAİZ MİDİR?

SORU: selamun aleyküm.
Tarım Kredi Kooperatiflerinde Ziraat Mühendisi olarak çalışmak caiz midir?
bu kuruluş çiftçilere yem, gübre,tohum, zirai ilaç, mazot, tarım aletleri satışı yapmasının yanında; gübre,yem,ilaç,plastik,süt, hayvancılık,depoculuk,dış ticaret, sigorta,emeklilik sektörlerinde fabrikaları/tesisleri/faaliyet alanları olan Türkiye çapında bir çiftçi kooperatifidir. Hükümetçe görevlendirildiğinde, devletçe yapılacak destekleme ödemelerine aracılık eder. Meslekî ve teknik yönden bilgi aktarımı sağlar, sosyal ve kültürel konularla ilgili faaliyetlerde bulunur. çiftçilere danışmanlık hizmeti sağlar, eğitimler verir. bütün bunların yanında Tarım Kredi Kooperatiflerince yalnızca kooperatife ortak olan üreticilere kredi kullandırılmaktadır. Bir üreticinin kooperatife ortak olabilmesi için tarımsal bir işletmeye sahip olması veya belirlenen ölçülerde hayvancılık, balıkçılık ve benzeri üretim faaliyetinde bulunması gerekmektedir. kullandırılan kredi faizli kredidir. bu yüzden burada çalışan bir ziraat mühendisinin maaşı helal midir?
selam ve dua ile. es-selamun aleyküm.

Soran: merve - 04.07.2017

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Anlattıklarınıza göre gelirinin büyük çoğunluğu helal olan fakat haramın da karıştığı bir işletmede çalışmanın hükmü sorulmaktadır. Bu işletmede yapılmakta olan işlemlerden haram olanlara şahsen karışmayan, sebep olmayan, vesile olmayan; kendi yaptığı işlerin tamamı helal olan kişinin aldığı maaş helaldir.

Özetle: Önemli olan parayı sizin kazanma yolunuzdur. Siz helal yolla kazanıyorsanız, harama doğrudan yardımcı olmuyorsanız, helalinden gelen paradan almış olmaya niyet ederek maaşınız helaldir. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası