İSLAMİ NİKAH (İMAM NİKAHI) NE ZAMAN KIYILMALIDIR?

SORU: Selam aleykum hocam;
Allah cc sizin calismalarinizi bereketlendirsin hocam. Ben 23 yasinda universite öğrencisiyim hocam Allah'ın izniyle evlilik için bir kizla görüştük ve aile arasinda söz kesildi ve 27 agustos da insallah nişan yapacagiz. Benim universitemin bitmesine 1 yil olduğundan ve ekonomik nedenlerden dolayi 1 yil sonra dugun olacak inşallah hocam. Nikah konusunda bazi akrabalarimiz nişandan önce nikahi kiyin diyorlar yüzük takılırken haremlik selamlik mevzusundan dolayı. Ama internette guvenilir hocalarin fetvalarina baktigimda dugunden once yapin diyorlar. Kisacasi benim kafam karisti bu konuda. Islam bizim ne zaman nikah kiymamizi istiyor? Efendimiz sav 3 yil nişanlı kalmis diye okudum internette bu süreçte O'nlarin nikahi kıyılmış mi??


Allah razi olsun hocam.

Soran: Mucahid - 27.07.2017

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Allah cemiyetinizi ve evliliğinizi mubarek kılsın, ağız tadınızı bozmasın. Eğer gelin ile damat ve aileler İslamî hassasiyetleri gözeten ve nikahın Allah katında ne anlama geldiğini bilen insanlar ise istedikleri zaman nikah kıymalarında bir mahzur yoktur. Nikahtan sonra kızın kendi ailesinin yanında kalması, iki tarafın rızası dahilinde olup, başka sakıncalara sebebiyet vermeyecekse caizdir. Nikah kıyıldıktan sonra gelin damadın tastamam hanımıdır. İslami sorumlulukları başladığı gibi yetkileri de başlar. Hanımının İslami yaşantısından, nafakasından, mahremiyetlerinden sorumlu olur. Gelin de kocasına tamamen itaat etmekle mükelleftir. Sadece çarşıda alışveriş yapmak için nikah kıymak, bununla beraber gelinin velayetini damada vermeyip, gerektiğinde nikahsızmış gibi davranmak çok olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilir. Karı-koca ilişkisi yaşandıktan sonra 'nişan atma' gibi bir durum gerçekleşirse gelin mağdur duruma düşebildiği gibi aileler de mahcup olabilir.

Özetle zannederim tavsiye etmeyen hocalar, yaşanması muhtemel olumsuzlukların yaşanmaması için sakındırmayı tercih etmiştir. Fakat İslam hukukuna göre yukarıda zikrettiğimiz şartlarda ve şu anda aklımıza gelmeyen diğer şartlara uyulduğu taktirde nikah kıymakta herhangi bir mahzur yoktur. Allahu A`lem. Sizden de Allah razı olsun.

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası