ÇİFTLİK BANK ONLİNE OYUNUNDAN PARA KAZANMAK CAİZ MİDİR? (İNEK KREŞ, DANA KREŞ)

SORU: Selamunaleykum hocam internette gördüğüm her geçen gün popüler olan bir oyun daha doğrusu oyun arayüzüne sahip bir yatırım sisteminin caiz olup olmadığı hakkında danışmak istiyorum. Şöyleki bu sistem Yaklaşık 5 yıldır profesyonel arıcılık yapan son 6 aydır da Türkiye geneli yatırım almaya başlayıp arıcılık, büyük baş hayvancılık ve kümes hayvancılığı üzerine yatırımları yönlendiren ve kapasitesini sürekli büyüten hayvancılık sektöründen elde ettiği 6 katlara varan karın 2-2.5 katını 1 yıl boyunca yatırımcılarıyla paylaşan Bursada kurulmuş Tarım Hayvancılık ve Limited Şirketinin kurduğu bir sistemdir sisteme dahil olmak için bir hesap açıyorsunuz ve yapacağınız yatırıma göre para yatırıyorsunuz oyunda bal arısı, inek, keçi, tavuk gibi yaklaşık 15 çeşit hayvan var ve hepsinin üretim tüketim maliyeti vs var siz bunlardan birisini alıyorsunuz ve bu hayvanın verimliliğine göre para kazanıyorsunuz mesela carniola cinsi bir arı var bu arı için 5400 tl yatırım yaparak alıyorsunuz ve bu arı sene sonunda paranızı 12000 tl yapacak şekilde çalışıyor sisteme üretim ve yem deposu şeklinde iki depo koyulmuş bir miktar para karşılığı bu depoların seviyelerini yükdeltiyorsunuz seviyeleri yükseldikçe kapasiteleri artıyor bu da sizin oyuna giriş yapma sıklığınızı azaltıyor mesela 10 seviye depo 360000 kapasitesi oluyor sizin arınız saatte 35000 üretim yapıyor yaklaşık 10 saatte bir giriş yapıp depoda biriken ürünü satarak paraya çevirmeniz gerekiyor çevirmezseniz üretim duruyor dolaysıyla kar elde edemiyorsunuz şirket sizden aldığı parayla yaklaşık 5 farklı büyükbaş,tavuk vs çiftliklerde ki bu çiftlikler sanal değil tüm belgeleriyle tapularıyla hayvanların pasaportuna kadar görebiliyorsunuz değerlendiriyorlar bayilikler aracılığıyla şarküteri malzemeleri satıyorlar şütaş , eker gibi firmalarla çalışıyorlar buradan elde ettikleri kardan sizede pay veriyorlar kazanç oranı sabit değil şirketin kar oranına göre size yansıtılıyor 'Çiftlik Bank %100 güvenilir midir? gibi bir soruya
Hayatımızda hiç bir ticaretin %100 güvencesi yoktur.Ancak şunu söyleyebilirim bu sektör hayvancılık sektörü dolayısıyla gıda sektörü olduğundan gıda sektörü diğer sektörlere nazaran daha garantilidir.Çiftlik Bankta riskler en aza indirilmiştir.' şeklinde bir cevap veriyorlar elimden geldiğince sistemi anlatmaya çalıştım hocam şimdi bu işe girilebilirmi dinen bir sakıncası varmıdır merakla cevabınızı bekliyorum. Allaha emanet olun.

Soran: Ömer Talha - 08.09.2017

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. 'Çiftlikbank Online' oyununu sizin sorunuz üzerine araştırdık ve şu bilgilere ulaştık: Çiftlikbank ismi bu işi yapan işletmelerden sadece biridir ve bu uygulamayı yapan başka isimlerde şirketler de vardır. Sorduğunuzda şirket temsilcileri size yuvarlak ifadelerle Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan fetva alınmış izlenimi oluşturmaya çalışmaktaysa da hakikatinde uygulamanın cevazına dair yazılı herhangi bir fetvaya sahip değiller. Kendilerine detaylı sorduğumuzda Diyanet'ten şifahen fetva aldıklarını söylüyorlar. Edinebildiğimiz bilgilere göre, Çiftlikbank ve buna benzeyen uygulamalardaki işleyiş şu şekildedir:

1. İnternet sitelerine girip siteye ücretsiz üye oluyorsunuz. Bu üyelikle oyunu oynayabilir hale geliyorsunuz.

2. Bir bankadan açmış olduğunuz hesap numaranızı üye olurken sisteme giriyorsunuz. Böylece elde ettiğiniz kazanç, belli şartlarla o hesabınıza yatırılıyor.

3. Üye olduğunuzdan dolayı üyelik hediyesi olarak size bir Manisa Tavuğu hediye ediliyor.

4. Oyun içerisinde belirlenmiş olan hayvan tür ve cinsleri bulunmaktadır. Oyun üzerinden bu hayvanlardan istediğinizi satın alıyor, parasını ödüyorsunuz. Örneğin çiftlikte satılmakta olan 1 Habeş Tavuğu ile 1 Anadolu İneği'nin satış fiyatı birbirine eşittir.

5. Almış olduğunuz hayvanı bir başka kullanıcıya kiralayamaz veya satamazsınız.

6. Almış olduğunuz hayvanın ömrü oyuna göre belirlenmiş olan bir süredir. Hayvan daha önce ölse veya süre sonunda ölmemiş olsa, sistem o hayvanı belirtilen süre kadar yaşamış ve süre sonunda ölmüş kabul eder. Yani hayvan daha erken ölmüş olsa da belirlenen süre kadar o hayvandan gelir elde etmeye devam edersiniz, ölmemiş olsa da belirlenen süre sonunda o hayvandan kazanç elde etmeniz sonlandırılmış olur.

7. Zaman zaman oyuna girip, sahip olduğunuz hayvanlara, bedeli mukabili yem/yiyecek alma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Yem almazsanız hayvanınız üretim yapmayacaktır.

8. Elde etmiş olduğunuz yumurta, süt, peynir, tereyağı, pastırma, kavurma, sucuk, bal, zeytin, zeytinyağı gibi ürünleri, yine internet üzerinden oyuna girip 'sat' butonuna basarak satıyorsunuz. Sattığınız her ürün için 0.000042 altın kazanıyorsunuz. Altın derken ne kast ettiklerini bilemiyoruz.

9. Bu oyunu oynama hizmetini size sağlayan şirketin gerçek çiftlikleri var ve dilediğiniz zaman gidip ziyaret edebiliyorsunuz. Oyuna girerek sattığınız ürünler gerçekten var olan ürünlerdir ve gerçek şarküterilere pazarlanmaktadır.

10. Şirkete ait tüm tapu, araç ve hayvanlar, üyelerin teminatıdır. Muhtemel kapanma ve iflas durumlarında şirkete ait tüm malvarlığının satışı yapılıp üyelere yatırım tutarına göre anaparayı karşılayacak tutar kadarının dağıtılacağı temin edilmektedir.

11. Satın alınmış olan hayvanın yavrulaması durumunda yavru size ait olmayıp şirkete kalacaktır.

Meselenin İslami hükmüne gelecek olursak bu muameleyi 2 şekilden biriyle değerlendirmeye çalışalım:

a. Üyelerin, ödedikleri paralar oranında, çiftliklere tamamen ortak olmaları ihtimalini inceleyecek olursak, üyelerin hakikatte şirkete ortak olmadığını görürüz. Ortak olsaydı kendisine şirketin kaçta kaç hissedarı olduğu belirtilir, şirketin genel gelir-giderinden kâr payı verilirdi. Ayrıca şirkete ortak olmuş olsaydı belirli hayvanlara değil tüm şirkete ortak olmuş olacaktı ki, uygulamanın böyle olmadığı ortadadır. Belirli hayvanlara ortak olacak olsaydı, bu hayvanların muayyen olarak belirlenmiş olması gerekirdi. Ortaklara sabit bir gelir taahhüt etmek de caiz değildir ki, söz konusu muamelede hayvan alanlara sabit ürün miktarı taahhüt edilmektedir. Hayvanların telef olması veya üremesi durumunda, üyelerin ortaklıklarının devam etmesi, zarardan veya artıştan, şirketteki hisseleri oranında etkilenmesi gerekirdi. Fakat şirket, yatırdıkları paraları geri ödemeyi üyelerine taahhüt etmektedir. Bu taahhüt, ortaklık muamelesine uygun değildir. Sonuç olarak üyelerin şirkete ortak olduğunu söylemek imkânsızdır. Ne şirket yöneticileri bu muameleyi bir ortaklık olarak görmektedir ne de üyeler.

b. Üyelerin almış oldukları hayvanlara gerçek anlamda sahip olup, çiftliğe kiraya vermiş olduklarını düşünecek olursak, bu durumda satın alınan hayvanlar bizzat belirlenmiş olmalı, onlardan doğan yavruların üyeye ait olması, o hayvanlara gelen zararın da üye tarafından yüklenilmesi gerekli olurdu. Ayrıca hayvana sahip olmuş olan kişi mülkünde istediği tasarrufta bulunabilmeli, dilerse hayvanı başkasına satabilmeli, kiralayabilmeli, isterse de kesip yiyebilmelidir. Gerçekte üyeye ait olan bir hayvan öldüğünde gelir sona erer, yaşıyor olduğu sürece kazanç sağlamaya devam eder. Buna süre tayin edilemez. Uygulamada bunların tersi şart koşulmaktadır.

Bu durumda çiftlik bank ve benzerleri uygulamaların caiz olmadığı ortaya çıkmıştır. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası