KREDİLİ EV VEYA MÜTEAHHİT

SORU: Merhaba, kredi ile ev alanlardanım. Allah affetsin. O zamanda hiç aklımıza bile gelmedi, borç alacak kimsemiz de yoktu. Daha 4,5 yıl ödememiz var. Şimdi elimizde bir miktar peşinatımız var, bunu bir an önce faizli aldığımız ev ödemesinde mi kullansak yoksa bir müteahhitten uzun vadede ödenip 2-3 senede teslim olan eve mi yazılsak karar veremedik. Çeşitli müteahhitlik şirketleri 5 veya 7 sene ödemeli ev yapıyorlar. Ödeme senesi uzadıkça üzerine fiyat biniyor, yine vade farkı konuluyor. Bu durumda şu riskler var: şirket ne kadar güvenilir olursa olsun batabilir, noterde olmayan bir satış sözleşmesi yapılıyor (noterde olmayınca pek bir hakkınız olmuyor)ve senet imzalanarak, evi teslim almadan borç altına giriliyor. Senetlerin ciro edilme ihtimali olabilir. Benim sorum şu: bir an önce mevcut olan ev kredisini mi kapatmalı (faizden kurtulmak için) yoksa nasıl olsa kredi ödeniyor deyip risk altına girilerek helalinden yeni ev için mi uğraşmalı? Teşekkürler.

Soran: Ayşegül Kaya - 14.09.2013

CEVAP: Merhabalar. Faizli muamele yapmış olduğunuzdan dolayı Allah'ın haram kıldığı bir iş yapmışsınız. Allah affetsin. Tevbe etmeye devam edin. Aldığınız borç faizli dahi olsa anaparayı ödemek zorundasınız. Bu anlamda karşı tarafla yapmış olduğunuz anlaşmaya göre borcunuzu ödemeye devam etmeniz, ilave bir haram değildir. Hem bildiğimiz kadarıyla kredinin, vadesinden erken ödenmesinden doğan ayrı bir faiz söz konusu olabiliyor, bazı bankalarda. Bu sebeple borcunuzu ödemeye aynı şekilde devam edebilirsiniz. Faizle kredi çekmiş olsanız dahi eviniz bizatihi -domuz eti gibi- haram olmaz. Evinizde oturabilir, kiraya verebilir veya satabilirsiniz.

Müteahhitle yapacağınız anlaşma -yazdığınız kadarıyla- caizdir. Uzun süreli ödeme yapacağınızdan dolayı evin fiyatının yüksek olması doğaldır, caizdir. Ödediğiniz para eve karşılık olduğundan -ayrıca faiz maddesi eklenmezse- faiz söz konusu değildir. Fakat anlaşma imzalanıyorken fiyat belirlenmiş olmalı, yapılacak evle ilgili bilgiler ayrıntılı olarak belirtilmeli; sonrası için bir fiyat değişikliği maddesi eklenmemiş olmalıdır. Eminevim sistemini incelemenizi tavsiye ederiz. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası