ZEKAT VE KURBAN

SORU: Merhaba hocam. Eşim ve ben çalışıyorum. Reşit olmayan çocuğumun geleceği için çocuğun hesabında 60gr altın değerinde parası var. Yalnız bu istenildiği anda alınıp kullanılabilir bir hesap. Kadının 45 gr lık ziyneti var. Kocanın kazandığı fakat eşinin hesabında bulunan 10 bin lirası var. Paramnın üzerinden henüz bir yıl geçmedi. Bu durumda zekat ve kurban nasıl hesaplanabilir?
1- Çocuğun hesabındaki para annenin 45 gramıyla mı hesaplanır? Yoksa çocuğun kendi parası mıdır?
2- Para kadının hesabındaysa, bu para kocanın mı yoksa kadın mı sayılır?
3-Karı-koca çlışıyorsa yukarıdaki durumlarda kurban durumu nasıl olmalıdır? Aile adına kurban kesilme olmadığı için eşler ayrı ayrı mı kesmelidir?
4- Kurban etinin bir kısmı aşevine verilebilir mi? İlla şahıslara mı dağıtmak gerekir?
Allah razı olsun cevaplarınız için.

Soran: zeynep polat - 10.10.2013

CEVAP: Merhabalar. 1. Çocuğunuz için yatırmış olduğunuz 60 gr. altın çocuğa aitse, çocuğun kurban kesmesi gerekemez. Kurbanın vacip olması için ergenlik çağına ermiş olması şarttır. Fakat gerçekten çocuğa mı ait yoksa ebeveynine mi ait ona siz karar verebilirsiniz. Eğer çocuğun hesabındaki para aslen anneye aitse o zaman 45 gr. ziynetle beraber 80 gr'ı geçtiği için, anne'nin kurban kesmesi gerekmektedir. 2. Para kimin hesabındaysa onun sayılır fakat bi sebeple kendi parasını eşinin hesabına yatırmışsa bu takdirde eşinden o kadar alacaklı sayılır. Bunun kararını da ancak siz verebilirsiniz. 3. Karı kocanın çalışıyor olması kurban sorumluluğunu etkilemez. Anlattığınız durumda sadece 10000 TL'nin sahibi kurban kesmekle mükelleftir. 4. Kurban etini tamamen kendinize saklayabileceğiniz gibi, zengin olsun fakir olsun herkese yedirebilirsiniz. En güzeli 3 parçaya bölüp 1 parçasını hısım akrabaya, 1 parçasını fakirlere dağıtıp kalanını evde bırakmaktır.

ÖZETLE: 45 gr. altın ziynetten başka malı yoksa kişinin kurban kesmesi vacip olmaz. En az 80 gr. altına sahip olmalıdır. 10000 TL kime aitse o kişinin kurban kesmesi gerekmektedir. Her ne kadar zekat için malın üzerinden 1 yıl geçmesi gerekiyorsa da kurban için bu şart değildir. Bayram günü dahi eline geçmiş olsa kişi kurbanla mükellef olur. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası