AİLE İLİSKİLERİ..

SORU: Hocam selamun aleykum Rahmetullagu ve Bereketuhu.hicam kusura bakmayin aslinda aile yasantilarimiz ne yazikki islamdan o kdr uzakki sizi ozel konularla mesgul etmek zorunda kalioruz.esim islama ilimli sukru agzinda.selami dilinde.iilik sever bir insandir.her evlilik gibi evliligimizin basindan bgne soru lar yasamaktayiz.ancak bu kez yasadigimiz her sorun sonrasi senin inandigin Allah'a inanmiorum.hatta kufre varan kelimeler.ustelik onun bu davranislarindan dolayi evdeyken namaz dahi kilmamaya calisiorum.gittigim mescidi assalayan hakarete vardiran sozler.sinirli iken soluor.ancak bunu her sjnirlendiginde tekrarlamaya dvm edior.bgn ben bnm yuzumden hepinuz kafir olacaksiniz dedim.insanlar islami yasamaya basladigimdan bu yana daha cok acigimi arar ve her konuyu her yaptigin davranisi bu acidan degerlendirir oldular.bnmle yaris halindeler bana senin tesetturun var ii niyetli deilsin.bnm ii niyetimle cennetin ortasindayim ben dienler.konussan olmuor kendinide onlari da gubaha sokuosun.konusmasan paylasimin kalmior.siradan seyker konussan mutlaka konu oraya gelio.ve bu insanlar en yakinlarim esim ve kayinvalidem.hocam biliorum sabret diceksiniz.sinav diceksiniz ama onlara nefret hatta bazen beddua bike ediorum.buda kendimi kotu hissettirio sanki tum dogrularim yanlis oluor.psikologa gitsem islami yasayan bir psikolog yok.arkadasimla istisare etsem.islami acidan aklina guvendigim arkadasim yok.bu nedenle ozur dilerim sizi mesgul ettiysem.Hakkinizi helal edin.Allah'a emanet olun insaAllah.

Soran: insaAllah sehid - 29.11.2013

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullahi ve berakatuh. Aile yaşantılarının sıhhatli olması, fertlerin toplumsal hayata katılımı ve İslam davasını gütmesi daha sağlam ve stabil olacaktır. Bu sebeple bu tür sorularınızı cevaplamak ve sonuca matuf çözümler üretebilmek bizim sevinç kaynağımız olacaktır.

Kişi Müslüman olduğunu belli süre cahiliye hayatı yaşadıktan sonra fark edince, yeni eline almış olduğu akidesini çok kıymetli bilir, ona gözü gibi bakar ve onu kimseye vermez. Aynı şekilde bu akideye toz kondurmamak için bazen kırıp dökerler. Aslında haklı olduğu halde kişi üslubundan ve aceleciliğinden dolayı insanlara zaman tanımaz, akidesini hemen kabul etmesini bekler. İşte her birimizin yaşamış olduğu sorunlar genelde bunlardan kaynaklanmakta.

Acizane tavsiyemiz tebliği zamana yaymanızdır. İnsanlarla bir süre sadece dünyalık konuşun. Hal hatır sorun veya islami mesele konuşacaksanız bile ortak kabullenmelerinizi konuşun. Örneğin namaz kılmak, Yasin Suresi okumak vs. gibi şeylere teşvik edin. Kabullenmeleri güç olan tevhidî hakikatleri öteleyebilirsiniz. Allah yardımcınız olsun ve lütfen acele etmeyin.

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası