RABITA YAPAN İMAMIN ARKASINDA NAMAZ

SORU: Esselamu aleyküm
Hocam belki bu tür sorulara defalarca cevap vermişsinizdir, bıkmışsınızdır bu sorulardan belki ama yine de sormak istiyorum. Ne demişler "bilmez ki sorsun, sormaz ki bilsin"
Rabıtaya, "uygulanış biçimine göre bidat, şirk, haram veya mekruh olabilir" demişsiniz. Ben de öyle düşünüyorum. Sorum; rabıta yapan bir imamın arkasında namaz kılınır mı? Ben kılıyorum, arkadaşlar tenkit ediyor. Araştırmalarım, "itikadi bidat işleyenlerin (cehmiye, şia vs) arkasında namaz kılınmaz" şeklinde. Acaba rabıta yapanın arkasında namaz kılınır mı? Ya da imama sormak mı gerekiyor, "rabıtayı nasıl yapıyorsun" diye.
Ben; özellikle yakındaki camileri geçerek cuma namazlarını kadiri bir imamın arkasında kılıyorum. Çünkü; hoca cihad, devlet vs konularda bizim gibi düşünüyor. Diğer imamlar gibi, hutbeyi kağıttan okumuyor ve diyanete değil de vakıfa ait bir cami. Faal olan, devamlı okuyan, okumayı tavsiye eden bir imam. Bu yüzden seviyorum ve imam olarak onu tercih ediyorum. (Tabii diğer cami imamlarının arkasında da kılıyorum) Acaba bu hoca tasavvufçu olduğu için, rabıta yaptığı için arkasında namaz kılamaz mıyım? Ya da akidesini araştırmam gerekiyor mu?
Fi emanillah.

Soran: selim - 13.12.2013

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Sizin sorularınızdan bıkmak şöyle dursun, ümmetin açmazlarına çözüm üretme çabasına bir katkı sağlayabilmek bizim dünya ve ahiret saadetimize bir katkıdır. Allah cevaplarımızı isabetli kılsın.

Öncelikle Kadirilerde rabıta olduğunu bilmiyoruz. Rabıta, tasavvufta nakşibendi kolunda mevcut bir uygulamadır. Nakşibendilerdeki uygulamalar da çeşitlilik arz etmektedir. Kişinin namaz kılıyor olması kendisinin müslüman olduğunun açık göstergesidir. Kendisinden, namazın imana olan delaletinden daha kuvvetli bir küfür alameti sadır olmadığı sürece kişi müslüman kabul edilmelidir. Bu durumda kişinin arkasında namaz kılınabilir.

Kişinin siyasi tavrı ve eline tutuşturulan kağıdı okumaması bizi hataya düşürmemelidir. Siyasi tavrı net olan öyle kişiler var ki kendisinde hadis inkarı, ölülerden medet bekleme vs. gibi çarpık inançlar sadır oluyor. Küllî bir değerlendirme yapmanın daha uygun olacağı kanaatindeyiz. Arkasında namaz kılınacak olan imamın akidesini araştırmanın gerekliliğini hiçbir ehli sünnet imamı söylememiştir. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası