BORSA CAİZ MİDİR

SORU: Selamun aleykum ve rahmetullah. Hocam borsa caiz midir? Biraz açıklarsanız memnun olurum. Allah razı olsun selamun aleykum ve rahmetullah

Soran: cihat - 27.12.2013

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Borsa aslen caiz olabilecek bir muameleyken günümüzdeki uygulamaları birtakım sakıncalar barındırmaktadır.

Kişi hisse senedi alır da belirlenmiş periyotta verilecek olan temettüü bekleyecek olursa, bir şirkete ortak olmuş ve hissesi oranında kâr payı almış olur. Fakat bu durumda ortağı olduğu şirketin işleyişi, caiz olmayan bir uygulamayı barındırmamalıdır. Şirketin satmış olduğu hizmet/ürün, satış şekli, kâr etme yollarının tamamı İslam ahkâmına uygun olmalıdır. Eğer bu şekilde bir şirketin hisse senedi alınırsa haram yolla para kazanılmış olmaz fakat bu durumda da kişinin, ortağı olduğu şirketin yönetiminde söz sahibi olamama sakıncası vardır. Kişi ortağı olduğu şirkette söz sahibi olmalıdır. Bunun günümüz şartlarında uygulanabilir olmadığı açıktır. Binlerce hissedarı olan şirketin her ortağına söz hakkı vermesi, bir yönetim zaafiyeti doğuracaktır.

Eğer hisse senetleri bir gelir elde etme enstrümanı olarak kullanılıyorsa buna cevaz verilmiyor. Bu durumda kişi fiyatı düşmüş olan hisse senedini alır yükseldiğinde satar. Şirketin gelirini değil bizzat şirketteki ortaklık payını gelir konusu yapar. Ulema bunu kumara benzetip sakıncalı görmüştür.

Ayrıca küçük ülke ekonomileri spekülasyona çok müsait olduğundan, büyük sermaye sahipleri, diledikleri şirketin hisselerinde toplu alım veya satım yaparak oyun oynayabilmektedir. Bu durumda hisse senedinin fiyatı reel olarak artmaz, zararı genellikle küçük yatırımcılar görür. Sakınmakta fayda var. Allah yardımcınız olsun. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası