BANKADA ALTIN HESABI AÇTIRMAK

SORU: Selamun aleykum.Hocam Allah sizden razı olsun burda bizleri dinleyip vaktinizden ve belkide ailenizin vaktinden bizlere ayırıyor ve sorularımızı cevaplıyorsunuz.Rabbim bu güzel ameliniz için sizi cenneti ile ödüllendirsin inşaAllah.Allah için sizi seviyoruz.Benim sorum şu bankalarda altın hesabı açmak , bu hesap üzerinden altın alıp satmak caizmidir.Sonuçta fiziki bir altın eline geçmiyor insanın.Banka hesabında gözüküyor.Allah razı olsun.

Soran: elmuslim - 13.01.2014

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Allah sizlerden de razı olsun. Kendisi için bizi sevmekte olduğunuz Rabbimiz de sizi sevsin inşaallah.

Bankalarda açılmakta olan altın hesabında şeran sorun yoktur. Bu sizin bankaya yatırmış olduğunuz altın gibidir. Dolayısıyla banka üzerinden altın alım satımı caizdir. Fiyatın piyasaya göre farklılık göstermesi durumu değiştirmez. Banka hesabınızdaki altın belli miktarı geçtiğinde fiziken altın olarak teslim alabiliyorsunuz fakat bu durumda bankalar muhtelif oranlarda kesinti uyguluyor. Bu kesintinin engellenmesi adına altın fiziken alınmamalıdır. Eğer bu kesinti, gerçekten altının fiziken size teslim edilmesinden kaynaklanan masrafların karşılığıysa o zaman bu kesinti caiz olur. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası