AHİR ZAMANDA PEÇE TAKMAK FARZ MIDIR, TAKVA MIDIR?

SORU: selamun aleykum hocam.bu konuda ehil kisilerle komusmus olmama ragmen icimdeki sesi susturamiorum.seytanin vesvesesi mi?yoksa ilahi ses mi ayirt edemicek kdr bilgisizim.sizin cevaplarinizdan anladigim kadariyla pece bu donemin ahir zmn dolayisiyla fitne donemi olmasindan dolayi pecenin farz oldugunu anladim.bir cok alim bu goruse varmis diorsunuz.ancak esimle islami yasayis konusunda ayni pencereden bakmioruz.Rabbim onada hidayetini nasip etsin insaAllah ama pece takmam.erkek akraba yada arkadaslarla bir arada oturmam konusunda bosanalim ancak ben bunlari kabul edemem dior tesettur.namaz.ilim almam konusunu astik Elhamdulillah bunuda asana kdr beklenmeli mi?.ben henuz cok eksigim hocam kalbimim temizligi.esime itaat.anneme daha dogru davranma gibi konularda dahi eksigim var ancak bunlari duzeltmeye calisirken durmadan bir ses pece farz bu farzsa ese itaat edilmez Allah'in farz kildiklarini yapmakla mukellef oldugum konusunda aklimi fazlaca mesgul edior.bu durum da pece takva midir?farz midir?ne yapmaliyim?Allah ragzi olsun insaAllah.

Soran: Gunay Vuran - 28.01.2014

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Allah yardımcınız olsun ve sizden razı olsun. Konu hakkındaki hassasiyetiniz aşikâr. Fakat biraz sakin olun. İslam'ı yaşama konusundaki iştiyakınız, belki de gereksiz birtakım tutuculuklara sevk edebilir sizi. Eşinizle dünyalık meselelerde anlaşabiliyorsanız, İslamî meselelerde anlaşmayı biraz zamana yaymanızı tavsiye ederiz. Hiçbirimiz İslam'ı ve gereklerini birden bire kabul edip hemencecik uygulamış insanlar değiliz. Sahabe içerisinde Allah Rasulü'nü sav öldürmek isteyip sonrasında Müslüman olanlar var. Bu meyanda kocanıza zaman verin. Tesettür, namaz ve ilim almanız noktasında anlaşabildiyseniz belli ki eşiniz din düşmanı birisi değil, sizin taleplerinizin aşırı olduğunu düşünüyor.

Yaşadığınız şehirde sizin gibi düşünen, sizin gibi yaşayan bayanlar varsa, onların eşleriyle kocanızı tanıştırmaya çalışın. Kendisine siz tebliğ edemiyorsanız çevrenizdekilerden yardım talep edin. Fakat bunu yaparken başka erkeklerle asla diyalog kurmayın, mutlaka hanımlar kanalıyla halletmeye çalışın. Çevrenizde tekfirci benzeri aşırı katı şahıslar varsa onların size vereceği vesveselere kulak asmayın. Rahatlayın ve dua edin. Zamanla herşey çok güzel olacak inşaallah, bunu gözünüzle göreceksiniz. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası