KADINLARIN YAPTIĞI ALTIN GÜNÜ VE PARA GÜNÜ YAPMAK CAİZ MİDİR?

SORU: Selamun aleykum hocam altin veya para gunu yapmak caizmidir

Soran: misafir - 23.03.2014

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Gün yapmanın caiz olması için ilk toplantıda, sonraki tüm toplantıların tarihleri ve kimde olacağı tespit edilip şahıslara bildirilmelidir. Tüm şahıslara gidilmeden önce miktar değişikliği olmamalıdır. Örneğin 10 kişinin tertip ettiği bir 'altın günü'nün ilk 7 kişisine gidildikten sonra altın fiyatında anormal bir değişiklik olması halinde dahi, başta belirlenmiş olan miktarda bir değişiklik olmamalıdır. Tüm şahıslara tam bir tur yapılmadan herhangi bir değişikliğe gidilmemelidir.

Bu şartlara dikkat edildiğinde yapılmakta olan 'gün', borç-alacak ilişkisi içerisinde değerlendirilmelidir. İlk toplantıda herkes 1 kişiye borç vermiştir. Vermiş oldukları bu borcu ne zaman geri alacakları, zaten ilk toplantıda belirlenmişti. Böylece ilk gün altınları almış olan kişi her toplantıda borcunu peyderpey geri ödeyecektir. Diğer toplantılardaki işlem de aynı şekildedir, altını almış olanlar borçlarını ödeyecek; almamış olanlar da borç vermeye devam edecektir.

Bazı hocalar bu muameleyi 'şartlı hibe' kapsamında değerlendirmiş ve caiz olmadığını söylemiştir. Yukarıdaki şartların yerine getirilmesi durumunda, bu muamele şartlı hibe olarak değil, borç-alacak ilişkisi kapsamında değerlendirilecektir. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası