SÜT KARDEŞLİĞİ

SORU: Selamu aleykum hocam...

Birinci sorum süt kardeşliğinin islamdaki yeri nedir? İkinci sorum süt kardeşliği var ise; benim annemin süt kardeşi olan bir erkek ile benim ve kız kardeşlerim için bir akrabalık bağı kurulmuş olur mu? Üçüncü sorum : Süt kardeşleri ile oluşan akrabalık bağları var ise; onlar arasındaki mahremiyet,miras,evlilik gibi hususlar hakkında nasıl hareket etmeliyiz.

Soran: bilal - 27.05.2014

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah kardeşim. İki yaşından küçük iki çocuk, aynı kadından süt emince, süt kardeşi olur. Bir çocuk, bir kadının sütünü emince, bu sütün hasıl olmasına sebep olan erkek, bu çocuğun süt babası olduğu gibi, bu erkeğin babası süt dedesi, annesi süt ninesi, kardeşleri de süt amca ve süt halası olur.

Çocuğun, süt annesi ve süt babasıyla ve bunların anneleri, babaları, kardeşleri, çocukları ve her kuşaktan torunlarıyla evlenmesi ebediyyen haramdır. Bunlarla soydan akraba olsaydı yine evlenemezdi.

Süt emen bu çocuğun çocukları, kendisinin süt annesi ve süt babasıyla evlenemez.

Süt emen çocuğun eşi, kişinin süt babasıyla veya süt annesiyle evlenemez.

Aynı kadından emen erkek ile kız, süt babaları başka olsa ve başka yıllarda emmiş olsalar dahi birbiriyle ve birbirlerinin çocukları ve torunlarıyla evlenemez.

Süt kardeşliğinden oluşan mahremiyet, nesepten oluşan mahremiyet gibidir fakat sütü emen kişinin nesepten kardeşleri, kendisinin süt emmiş olmasından dolayı diğerleriyle süt kardeşi olmaz, sadece emen kişinin kendisi süt kardeş edinmiş olur. Yani emenin nefsi, emzirenin nesliyle süt akrabası olur, emenin kardeşleri olmaz.

Süt kardeşliğinin mirasa etkisi yoktur. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası