KATILIM BANKACILIĞI VE FAİZ

SORU: Selamun Aleykum w r w b .katilim bankaciligi ile genel hukum nedir.

Soran: hasan yilmaz - 14.11.2014

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullahi ve berakatuh. Katılım bankacılığı hakkında genelleme yaparak bir hüküm verebilmek mümkün değildir. Çünkü birçok uygulaması vardır ve her bir uygulamanın müstakil olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Fakat yine de bir genelleme yapacak olursak şunu söyleyebiliriz: Finans kurumlarından her birinin fetva aldığı bir alim veya bir ulema heyeti vardır. Fetva vericiler, belli bir mezhebin fıkhına bağlı kalmaksızın mezhepler arası görüşleri, özellikle de RUHSATLARI birleştirerek bu uygulamalara cevaz vermektedir. Abdesti örnek verecek olursak, kişinin bir yeri kanadığında Şafii mezhebine, hanımını ellediğinde Hanefi mezhebine uyması gibi bir durum söz konusu.

Finans kurumlarının yetkilileriyle bizzat yapmış olduğumuz görüşmelerde, yapmakta oldukları uygulamalardan her birinin cevazına dair, kendi istişare kurullarına üye olan alim(ler) tarafından imzalanmış bir fetva metnini tarafımıza arz edebileceklerini söylemektedirler.

ÖZETLE: Finans kurumlarının yaptıkları uygulamalar belirli bir mezhebin fıkhına uymamakla birlikte, mezhepler arası ruhsatların birleştirilmesi durumunda cevaz verilecek duruma gelmektedir. Bu cevazları kullanıp kullanmama noktasında kalbinize danışarak hareket edebilirsiniz. Allahu A`lem

Benzer bir sorunun cevabı için burayı da tıklatabilirsiniz.

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası