ALIŞVERİŞ YAPIP ÇEKİLİŞLE ARABA, KOLA, DONDURMA, CİPS VS HEDİYE KAZANMAK CAİZ MİDİR?

SORU: Selamun aleykum. Iki sorum olacak... 1- Bir alisveris magazasina giriyoruz. Alisveristen sonra su ceki alin araba cekilisi yapilacak araba kazanma firsati diyorlar. Bu cekilis Sans oyunlari kapsamina girer mi? Yoksa bir hediye gibi mi degerlendirilir? 2- Bununla alakali, kola cipsi nin icinden cikan bedavalar yine ayni baglamda mi degerlendirilir?

Soran: ebu enes - 01.12.2014

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Öncelikle iki sorunuzun da tek bir mesele olduğunu belirterek tek cevapla iki sorunuzu da cevaplamış olalım: Kumar, bir tarafın kazandığı, maddi bir değeri elde ettiği; diğer tarafın ise kaybettiği, elindeki maddi değer içeren bir şeyi yitirdiği oyundur. Eğer 1 taraf kazanıyor da diğer taraf kaybetmiyorsa o zaman bu, kumar olmaz. Bunun çekilişle yapılması, durumu değiştirmez. Kura kumar amaçlı olmazsa, yasaklanmış olan bir şey değildir.

Buna göre sadece alışveriş yaparak hediye çekilişine katılmak ve alınan cips, dondurma vs. gibi şeylerin içerisindeki hediyeleri almak caizdir, helaldir. Çünkü burada, müşteriler açısından sadece kazanan taraf vardır, kaybeden taraf yoktur. Bu durumda bu muamele, satıcı kişinin, hediye vereceği kişinin kim olacağına karar verme muamelesi olur.

Fakat çekilişe katılmak için ayrıca bir bedel ödenmesi gerekiyorsa o zaman bu kumar olur. Örneğin 50 TL'lik market alışverişi yapan herkes, ayrıca 1 TL daha ödeyerek çekilişe katılabiliyorsa, bu 1 TL'yi vermeden çekilişe katılamıyorsa, bu da kumar olur; vermiş olduğu 50 TL ise satın almış olduğu malın bedeli olur. Çekilişe katılan müşteriler 1'er TL kaybetmiş, kazanan müşteri ise hediyeyi kazanmış olur ki, cevabımızın baş kısmında bunun kumar olduğunu açıkladık. Çekilişe katılmak için, GSM operatörünün aldığına ilaveten ekstra ücretlendirilmiş bir SMS göndermek de durumu kumara çevirir. Ekstra ücretlendirilmemiş SMS gönderme şartı, bu muameleyi kumara çevirir mi bilemiyorum. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası