TURİZM VE OTELCİLİK İŞİNDE ÇALIŞMAK CAİZ MİDİR?

SORU: SELAMUN ALEYKUM HOCAM BEN İSTANBULDA BİR OTELDE RESEPSİYON OLARAK ÇALISIYORUM GELEN KİŞİLERİN KAYIT İŞLERİNİ YAPIYORUM VE BAZEN BANA GİDECEK VE GEZECEK YERLER HAKKINDA SORULAR SORUYORLAR BU SORULAR İÇİNDE TARİHİ YERLERDE OLUYOR EGLENCE YERLERİDE BU KONULAR HAKKINDA BİLGİ VERMEM OTELDE ÇALISMAM VE BAZI GEZİ ORGANİZASYONLARINDA %10 %40 RASINDA KOMUSYON ALMAM(GİDENLERE FARKLI BİR VİYAT VERİLMİYOR BEN GÖNDERSEMDE 10 TL ONLAR GİTSEDE SADECE BEN DEVAMLI ÇALISTIGIM İÇİN BANA BU PARADAN PAY KALIYOR)BEN KUL HAKKI YEMEMEK İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPIYORUM VE YEMEKDEN DE ALLAHA SIGINIYORUM 1=OTELDEN KAZANDIGIM PARA HELAL MI?
2=GEZİ TURLARINA GÖNDERDİGİM ZAMANLARDAN KALAN PARA HELAL MI? BU GEZİ TURLARI ALKOLLÜ OLSADA MÜSLÜMAN OLMAYAN KİŞİLER GİTTİGİ İÇİN KALAN PARA HELAL MI?

Soran: FARUK - 06.12.2014

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Müslüman kişi İslam'a uygun olmayan işler yapmamalı, yapanları teşvik etmemeli ve onlara yol göstermemelidir. Her ne kadar fıkıh kitaplarında doğrudan bu mesele zikredilmiyorsa da Ebu Hanife'nin bazı görüşlerinden anlaşıldığına göre, kendi dinlerinde helal olan bir iş yapmaları için Hristiyanlara yardımcı olma karşılığında ücret alınabilir, bu helaldir. Fakat imameyne ve diğer mezheplere göre bu da sakıncalıdır.

Kişi maaş karşılığı yaptığı işten ayrıca prim alamaz. Resepsiyonda çalışıyor olduğunuzdan dolayı maaş alıp, maaş karşılığı olmayan işlerden prim almanız da helaldir. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası