OTOBÜSTE NAMAZ KILINIR MI?

SORU: Hocam Selamün aleyküm benim bi sorum olacaktı
Şu zamana kadar yolculuklarda hep namazı şoföre namaz kılmak için durdurma girişiminde bulunmadan kıldım.Yani vakit girince biraz bekleyip eğer mola vermezse vaktin sonlarına doğru namazı oturduğum yerden kıldım.Bu zamana kadar kıldıklarım geçerlimidir.böyle bir şeklde Otobüste namaz kılabilirmiyim yoksa hepsini kaza mı edicem?

Soran: Mustafa - 14.01.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Allah Rasulü (sav) nafile namazları bineğinde kılar, farz namazlar için bineğinden inerdi. Bu sebeple dört mezhebe göre şehir dışında tüm nafileler binek üzerinde kılınabilir. Farzlara gelince ancak bir zaruret söz konusu olursa binekte kılınabilir. Söz konusu binek eğer otobüs ise, her vakitte şoförle konuşup namaz için mola vermesi istenmelidir. Eğer kabul etmezse otobüste imkan nispetinde farz namaz kılınabilir. Kıbleye dönülebildiği kadar kıbleye dönük olarak, koridorda ayakta kılmak mümkünse ayakta olarak vs. namazını kılmalıdır. Bunlara da imkân yoksa oturduğu yerde ima ile farz namaz kılınabilir. Vakit çıkmadan bu namazın iadesi mümkünse iade eder. Vakit çıksa bile iade etmesi daha ihtiyatlıdır. Allahu A`lem

Müslüman kişinin, Müslümanların ibadetlerini dikkate alan seyahat şirketlerini tercih etmesi, şirketlerin hassasiyetinin -para kazanmak için dahi olsa- artmasına sebep olacaktır. İslami yönetim altında olmayan toplumlarda Müslümanların ibadetleri dahi maalesef kulların inisiyatifine ve keyfine kalmıştır.

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası