KATILIM BANKACILIĞI CAİZ MİDİR?

SORU: Selamun aleyküm hocam. Bir miktar birikmiş param var ama ev almaya yetmiyor. Bir katılım bankası ile anlaşsam (tapuyu önce kendi üzerine alıp sonra bana satsalar dahi)evi alıp bana vadeli olarak satmaları caiz midir? Neredeyse herkes buna caiz diyor ama benim içime bir türlü sinmiyor. Daha önce bu konuya cevap vermişsiniz. Ama mümkünse benim bilgime ve görüşüme göre caizdir yada değildir diye net bir cevap verebilirseniz çok sevinirim. Size ve görüşlerinize büyük saygı duyuyorum. O yüzden vereceğiniz net bir cevap benim için çok önemli.

Soran: Misafir - 26.01.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Öncelikle bize olan güveninizden dolayı Allah razı olsun. Allah bizi sizin zannınız üzere kılsın.

Net cevap verme meselesine gelince, biz de sizler gibi Allah'ın dinine hizmet etmeye çalışan kardeşleriniziz, alim değiliz. Hal böyle olunca yalnızca alimlerin fetvalarını aktarmakla yetinmek zorunda kalıyoruz. Bu sebeple tercihi bize bırakmayıp sizin, kalbinize uygun görüşle amel etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sözlerin sizi rahatlatmayacağının farkındayız fakat görüşler arasında tercih yapacak yeterlilikte olmamamız bizi bundan alıkoyuyor maalesef. Allah yardımcınız olsun. (Dilerseniz Eminevim ile ilgili fetvayı da inceleyebilirsiniz.)

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası