FUTBOLCU OLMAK CAİZ MİDİR?

SORU: Selamun aleykum. sponsorların verdiği maaşlar ile paranın helalden geldiğini bilerek futbol oynamak caiz midir? para helalden kazanılsa dahi futbolu gizli şirk haline getirenlerin ateşini harlıyorlar ve futbolun din haline gelmesinde etkileri var deniliyor. siz bu konuda ne söylersiniz?

Soran: talebe - 30.01.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Kişinin parayı ne şekilde kazandığı önemlidir ve kişi bundan sorumludur. Eğer kendisi helal bir iş yapıyor da bunun karşılığında para kazanıyorsa, parayı veren kişinin o parayı hangi yolla kazandığını araştırma mükellefiyeti yoktur. Örneğin bir kuru yemişçi, kendisinden leblebi alan birine, aldığı leblebi karşılığında ödeyeceği bedeli nereden kazandığını sorması bir mükellefiyet değildir. O helal olan leblebiyi satar ve karşılığında bedeli alır. Futbol oynamak da -ayrıca sakıncalı bir durum yoksa- helaldir, bilakis spor olması hasebiyle müstehaptır.

Kişi bizzat kumar oynamıyorsa, kumara katkıda bulunmuyorsa, kendi adına oynanmış olan kumardan da sorumlu değildir. Siz maaş için futbol oynuyorsanız da birileri sizin yenmeniz üzerine kumar oynuyorsa, bu sorumluluk kumar oynayanların vebalidir, sizin değil. Erkeğin tesettürüyle alakalı hükümlere de dikkat etmek gerekmektedir.

Futbolun din haline gelmesi, birilerinin getirmesi sebebiyledir. Bundan siz sorumlu olsaydınız, Hıristiyanlar'ın Hz. İsa'ya tapmasının sorumlusunun da Hz. İsa olması gerekirdi. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası