ŞİA CAMİSİNE YAPILAN İNTİHAR BOMBASI EYLEMİ HAKKINDA NE DÜŞÜNMELİYİZ?

SORU: Es selamu aleykum ve rahmetullah Hocam, şu günlerde malum yemende husilerin camisine işid intihar eylemi gerçekleştirdi?Bunun hükmü nedir?Ehli kitabın dahi ibadethanelerine saldırılmazken ,husilerin ve yahutta bazıları zeydiler(ehli sünnetin bütün uleması zeydileri tekfir etmemiştir) diyor bunların camilerine saldırmanın hükmü nedir?Küresel Cihad hareketinin uleması sivillerin zarar göreceği bir durumda kafir veyahutta mürted askerlere saldırı yapmaz iken,Şiilerin camisine saldırmak ne kadar isabetli acaba?

Soran: Ensar - 21.03.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah kardeşim. Sorunuzda 'intihar eylemi' ifadesi kullanmışsınız. Kişinin üzerine patlayıcı bağlayarak kendini KAFİR düşmanların içerisinde patlatması ve kendisini bu şekilde öldürmesi -ulaşabildiğimiz kadarıyla- çoğunluk alime göre caiz değildir. Fakat buna caiz diyen alimler de bulunduğundan, 'intihar eylemi' ifadesi kullanmak uygun düşmeyebilir.

Bahsetmiş olduğunuz Husiler her ne kadar Zeydî olarak biliniyor olsa da kendilerinin İsnâ aşeriyye veya İmamiye denen sapık fırkadan oldukları söylentileri vardır.

Cihad meydanlarında gerçekleşen olayları masa başından tahlil etmek adaletsizliğe götürebilir. Bu sebeple meseleleri tahlil edebilecek kadar kendi haber kaynağı bulunan bir alimin bu soruya cevap vermesi gerekmektedir. Biz burada prensipleri konuşuyor olsak da vakıanın oralarda nasıl cereyan ettiğini, İslam'a uygun haber kaynaklarından elde edemiyoruz. Rabbimiz! Düşmanların ellerini kardeşlerimizin kanlarından çek! Onları darmadağın et! Birliklerini boz! Senin yolunda cihad edenlerin güçlerine güç kat! Onların hatalarını doğruya çevir! Günahlarını affet! Onların ve bizim ayaklarımızı hak üzere sabit kıl!

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası