KADER VE RİYA

SORU: selamun aleykum hocam allah cevabınız için şimdiden razı olsun.. hocam benim sorum şu ki geçen bir hadis duydum orda 'kişi iyilik yapar yapar sonra yaptıgı bi kötülük onu cehennme sürükler ,kişi kötülük yapar yapar sonra yaptığı iyi bi iş onu cennete götürür .. acıklamasında sanırım şöyleydi: kişi iyilik yaptığı evrede aslında içinde sürekli çelişki halindedir bu yüzden cehennmliklerdndir..vs tarzındaydı.. ben de zaman zaman iç karışıklık hissettiğimi düşünüyorum namaz kıldırırken bazen riyaya düştümü fln hssdiorum güzel okumak adına allaha sığınıyorum lakin vesvese geliyor haliyle.. bu durumu bana daha güzel şekilde açıklayıp kurtulma yolları hakkında da nasihatte bulunur musunuz ? allaha emnt olun

Soran: dertli - 31.03.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Allah Rasulü (sav) şöyle buyurmuştur: 'Sizden birinin yaratılışı, annesinin karnında kırk günde toplanır. Sonra bu kadar müddetle alaka olur. Sonra bu kadar müddette mudğa olur. Sonra Allah bir meleği dört kelimeyle gönderir: Rızkını, ecelini, amelini, şaki veya said olacağını yazar, sonra ona ruh üflenir. Kendinden başka ilah olmayan zâta yemin olsun ki sizden biri cennet ehlinin ameliyle amel eder. Öyle ki, kendisiyle cennet arasında bir zirâlık mesafe kaldığı zaman ona yazısı galebe çalar ve cehennem ehlinin ameliyle amel ederek cehenneme girer. Aynı şekilde sizden biri cehennem ehlinin amelini işler. Kendisiyle cehennem arasında bir ziralık mesafe kalınca yazısı ona galebe çalar ve cennet ehlinin amelini işleyerek cennete girer.' (Buhari)

HADİSİN ŞERHİ: Hadiste zira tabiriyle ölüme yakınlık ifade edilmiştir. Böylece tevbenin kabul edilmeyeceği ana kadar, kişinin hali değişebilir denmektedir. Öyleyse son andaki durum gaybî olduğu için daha önceki ameliyle kesin hükme varmak caiz değildir. Hadiste hep iyi amel işleyenle, hep kötü amel işleyen mevzu bahis edilmiş, ikisini birlikte yapan zikredilmemiştir. Çünkü hadisten gaye, mükelleflerin ahvalini beyan değil, en son amele göre hükmedileceğini beyandır.

RİYADAN NASIL KURTULUNUR:
1. Amelimizde rıza-i ilahî olmalı, yani yapılan ameller sırf Allah rızası gözetilerek yapılmalı,
2. Kur'ân'a hizmet eden Müslümanları tenkit etmemeli,
3. Bütün kuvvetimizi ihlâsta ve hakta bilmeli,
4. Müslüman kardeşlerimizin meziyetlerini şahıslarımızda, faziletlerini kendimizde varsayıp, onların şerefleriyle iftihar etmeliyiz.

Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası