DOĞUM GÜNÜ KUTLAMAK DİNİMİZDE CAİZ MİDİR?

SORU: Selamun aleykum hocam doğum günü ve benzerlerini kutlamak caiz midir ? Caiz değilse bunun nedeni nedir ?

Soran: misafir - 19.05.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Doğum günü kutlamayı yasaklayan bir delil bulunmamaktadır. Bu sebeple kişi kendisinin veya yakınlarının, sevdiklerinin doğum gününü kutlayabilir. Doğum günü vesilesiyle cemiyet düzenleyebilir, düzenlenmiş olan cemiyetlere katılıp hediye verebilir, ikramları kabul edebilir. Bunların hiçbir sakıncası yoktur. Hatta bu tür organizeler aileler arasında kaynaşmaya vesile olabileceğinden sıla-i rahim kabilinden hayırlara vesile de olabilir.

Fakat bu tür organizasyonlarda İslam'ın sınırları gözetilmezse o zaman durum derece derece değişir. Mekruh olabilir, haram olabilir, küfür ve şirk olabilir. Bu tür kutlamalar anlamsız eğlenceler, uzun boş vakit harcama vs. gibi dinimizce hoş karşılanmayan sonuçlara sebep olmamalıdır. İslam dışı bir dine özel olup sadece o din mensuplarına ait olan kutlamalar kişiyi o din mensubu yapar, dinden çıkartabilir.

Özetle kişi örfe göre İslam'a aykırı olmayan sebeplerle eğlenebilir. Bunu yaparken İslam'ın sınırlarını gözetmelidir. Bir dine has olan kutsal günleri ve bayramları kutlarsa İslam'dan çıkar, o dine girer. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası