NİKAHTA ŞART KOŞMA

SORU: Es selamu aleykum hocam biz eşimle nikahımız kıyılırken ben sigarayı bırakması ahdi yaptım ve 3 senedir evliyiz daha yeni bir zamanda bıraktı nikahımız iptal olmuş mudur? Bir dehocam eşimin çok islam hassasiyeti yok şirki de yok ama çokda islamla hemhal değil benim onu boşama gibi bir hakkım var mıdır?

Soran: Tugba ERSOY - 16.06.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Sigara içmek caiz olmadığından dolayı zaten bırakması gerekir. Sigara içmeye devam etmesi durumunda dahi nikahınıza bir zarar gelmez. Fakat nikahınız kıyılırken eşiniz şarta bağlı boşama lafzı kullandıysa o zaman durum değişir. Örneğin '1 sene içerisinde sigarayı bırakmazsam boşsun' veya benzeri bir lafız kullanmış ise o zaman eşinizin söylediği olay gerçekleşir.

Eşinizi boşama hakkınızın olup olmadığı ancak ikinizin bir hocaya beraberce gidip yüz yüze sormanızla ortaya çıkar. Genele verilmiş fetvalarla özel hükümler uygulanamaz. Eğer eşiniz Müslümansa ve fakat size göre dinini iyi yaşayan biri değilse eşinizle oturup ciddi olarak konuşun. Kendisine nasihat edin. Böylece dünyada da ahirette de birlikte mutlu olursunuz. Kendi aranızda halledememeniz durumunda eğer boşanmayı tercih ederseniz, ancak eşinizle beraber güvenilir bir hocaya giderek sorununuzu beraber çözebilirsiniz. İnşaallah buna gerek olmaz. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası