KREDİ KARTIYLA TEK ÇEKİM VEYA TAKSİTLİ ALTIN ALMAK CAİZ MİDİR?

SORU: selamün aleyküm, hocam kredi kartıyla altın alınır mı taksitle??

Soran: tevhide - 11.07.2013

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Taksitle altın satın almak caiz değildir. İslam'da cinsleri aynı olan ürünler, birbirlerine karşılık olmak üzere mübadele edilirse alışverişin peşin olması gerekir. Para ile altın aynı cinstir, birbirlerinin yerine geçerler. Bu sebeple altına karşılık altın; gümüşe karşılık gümüş; paraya karşılık altın veya gümüş; altına karşılık gümüş; nohuta karşılık nohut; pirince karşılık pirinç; dolara karşılık euro alınacaksa, bedellerin karşılıklı olarak peşin teslim edilmesi şarttır.

Aynı cins ürünlerin birbirlerine karşılık mübadele edilmesinde iki bedelin birden peşin teslim edilmemesi durumunda ribe'n-nesîe adı verilen faiz gerçekleşmiş olur. Faizin bu türünde bir miktar farkı şart değildir. Aradan geçen zamanın bizatihi kendisi faizdir. Dolayısıyla taksitle altın veya benzeri ürünler satın alınamaz, çünkü altın, gümüş, para vs. gibi ürünlerin hepsi aynı cins sayılır.

Kredi kartına tek çekim altın vb. alma durumunda da para peşin ödenmediğinden dolayı bu faiz gerçekleşmiş olur.

Fakat paraya karşılık buzdolabı, ayakkabı, pirinç vs. alınıyorsa, taksitle almak caizdir. Çünkü para ile pirinç vs. aynı cinsten değil farklı cinslerdir. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası