ALİYA İZZETBEGOVİÇ'İN DEMOKRATİK HAREKET PARTİSİ (SDA) KURMASI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

SORU: Selamun aleyküm hocam islamı yüceltmek ve zamanın mazlum halkı adına yaptığı çalışmalarını takdir ettiğimiz aliya izzetbegoviç neden 'Demokratik Hareket Partisi'adı altında bi partı kurup şeriatı desteklerken işin içine demokrasiyi katmıştır bu ne kadar doğrudur daha önceki islam deklarasyonu kitabında karşıt görüşler bulmadığım halde bu beni düşündürdü ve konu hakkında yeterli kaynak bulamadım. Aliyanın bu parti hareketi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu hareket sanki refah partisi hareketiyle benzerlik göstermiyor mu?

Soran: misafir - 05.07.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Demokratik hareketin İslam'da olmadığını, beşeri nizamları kullanarak İslam'a hizmet edilemeyeceğini ve bunun caiz olmadığını, internet sitemizin muhtelif yerlerindeki makale ve videolarımızda ayrıntılı olarak açıklamıştık.

İnsanların, zulüm altında olduklarında İslam Nizamı yerine, kendilerinin 'İslam'a en yakın nizam' olarak tanımladıkları diğer bir beşeri nizamı tercih etmeleri anlaşılır gibi değildir. Halbuki tercih edilmesi gereken 'İslam'a en yakın nizam' yerine 'İslam Nizamı' olmalıdır.

Sözüm ona İslam'a hizmet için beşerî nizamları kullanan topluluklardan kaç tanesi İslam nizamını tesis noktasında 1 arpa boyu yol alabilmiştir? Araplar 'Denenmişi deneyen pişmanlıktan başka şey elde etmez' derler. Dünya İslamî hareketlerini incelediğimizde sürekli olarak denenmişi denediklerini görürüz. Bu denemelerden Aliya İzzetbegoviç de bir sonuç alamamıştır ve Bosna-Hersek'te demokratik düzen halen devam etmektedir. A. İzzetbegoviç tarafından imzalanmış olan Dayton Anlaşması'yla Bosna-Hersek kantonlara bölünmüş ve ülkenin %49'unu Sırp Cumhuriyeti'nin, %51'ini Boşnak-Hırvat Federasyonu'nun (FBiH) kontrol etmesi kabul edilmiştir. Ayrıca Doğu Slavoniya'yı Hırvatistan'ın kontrol etmesi öngörülmüştür. Bu bir başarı mıdır? Müslümanların bir an önce demokratik ve diğer gayri İslâmî yöntemleri acilen terk etmesi ve Allah Rasulü'nün sav rabbanî metodu olan nebevî metoda yönelmesi elzemdir. Yoksa daha çok anlaşmalar imzalarız. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası