SURİYE CİHADINA NASIL BAKIYORSUNUZ? BİZ NASIL BAKMALIYIZ?

SORU: selamın aleykum hocam surıye cıhadına nasıl bakıyonus oraya gıtmek ısteyen genclere ne tavsıye etmek stersınız surıye cıhadında fıtne var dıye bır çok kardeş yerınde beklıyor sızce yaptıkları dogrumu ayrıca fıtne varmı ALLAHIN RAHMETI UZERINIZE OLSUN

Soran: yasin dogan - 13.07.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Suriye Cihadı'na, başlangıç, mevcut durum ve sonuçlar açısından bakacak olursak:

1- Suriye cihadının başlangıcı esasında İslami bir kıyam olmayıp, zulümden bıkan halk tarafından başlatılan ayaklanmanın, İslami bir fayda elde edebilme amacıyla, Allah yolunda cihad eden mücahitler tarafından ele alınmasıdır.

2- Suriye'de şu anda büyük bir fitne olduğu açıktır. Peki bu fitne döneminde Müslümanlar nasıl hareket etmelidir? Öncelikle fetvasız hareket edilmemelidir. Genel olarak verilmiş olan fetvalara göre değil, kişiye, zamana ve şartlara özel verilmiş fetvalara göre hareket edilmelidir. Bunun yolu da dünyayı okuyabilen, sebep-sonuç ilişkisi kurup tahlil yapabilen alimlerin yönlendirmelerine göre hareket etmektir. Diğer bir önemli husus ise CİHADA GİTMEK ile CİHAD ETMEK kavramlarını karıştırmamaktır. Cihad etmek farz-ı ayn olsa dahi cihada gitmek farz olmayabilir. Yineleyecek olursak kişiler genel fetvalara göre değil, muteber bir âlim tarafından kişiye özel, zamana ve şartlara göre verilmiş olan fetvaya göre hareket etmelidir.

3- Mevcut şartları okuyarak Suriye Cihadı'nın sonucunu tahmin etmeye çalışacak olursak durum hiç de iç açıcı görünmüyor. Fitne çok büyük ve Müslümanların bu fitneyi bertaraf edecek güçleri ve plânları yok. Eğer 'Allah yardım eder mi?' diye soruyorsanız, Allah'ın yardımını temenni etmek imanın bir gereğidir. Allah'tan zafer ve yardım istenmesi, her duamızda mücahitleri ve Suriye'deki Müslümanları unutmamamız da aynı şekilde imanımızın bir gereğidir. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası