AVUKATLIK MESLEĞİ YAPMAK CAİZ MİDİR?

SORU: Selam aleykum hocam Allah azzeve celle ilminizi artirsin Allah azze ve celle sizden ebeder razi olsun bir arkadasim avukat olmak istiyor bende mevcut sistemin kufur oldugunu ve sakincali oldugunu soyledim arastiralim dedim bizi aydinlatirsaniz cok mutlu olucaz Ehli sunnetin gorusu yada dinimizin olcutu nedir ne yapmaliyiz nasil hareket etmeliyiz Allaha emanet olun vesselam...

Soran: Uğur temurçin - 13.08.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Allah sizlerden de razı olsun. Dualarınızı esirgemeyin. Sorunuza gelince, bu soruya Şehit Abdullah AZZAM'ın cevap vermesini tercih ediyoruz:

Avukatlara gelince, avukatın işi haramdır. Ürdün'de iyi bir kardeşimiz bana geldi ve dedi ki: 'Ben avukatım. Bu hususu şeriat fakültesindeki hocalara arz et -ben de o zamanlar Ürdün Üniversitesi Şeriat Fakültesi'nde bulunuyordum-; benim işim hakkında bir hüküm versinler ve ben de verdiğiniz bu hükme bağlı kalacağım.' Şeriat fakültesinin hocaları olarak toplandık ve bu konuda ben hariç ittifakla ulaştıkları netice şu oldu: Avukatlık mesleğiyle uğraşmak üç şartla helal olur.

a. Hakkında dava açılmak istenen meselenin, yürürlükte olan kanundaki hükmü, İslâm şeriatının hükmüne ters düşmemelidir.
b. Savunduğu müvekkilinin tamamen bu olayda haklı olduğuna ve kendisinin de hakkı savunduğuna kalbi kanaat getirmelidir.
c. Müvekkilinin haklı olduğunu zannederek savunurken, mahkeme esnasında onun haksız olduğu ortaya çıktığı takdirde, onu savunmaktan ve avukatlığını yapmaktan çekilmelidir.

Bu görüşü oradaki hocaların tamamı kabul ettiler. Ancak ben ise yakînen haram olduğuna inanıyorum. Allahu A`lem beşeri kanunların gölgesi altında avukatlık yapmanın, beşeri kanunlarla savunma hazırlamanın hâlâ haram olduğu kanaatindeyim. Fakat orada bulunan âlimler, avukatlığın bu şartlar dahilinde mubah olduğu görüşüne vardılar. Tabi, bu âlimlerin içerisinde benden daha âlim olanlar, benden daha hayırlı ve takva sahibi olanlar vardı. Ancak yine de ben avukatlık işinin haram olduğuna inanıyorum. (Cihad Dersleri, I, 191-192)

Allah en iyi bilendir.

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası