KAFİRİN/MÜŞRİĞİN KESTİĞİ HAYVANIN ETİ YENİR Mİ?

SORU: es selamun aleyküm hocam.Allah azze ve celle ilminizi arttırsın ilminizdende bizi faydalandırmayı nasip etsin.amin..Hocam içimde cok şüphe kalan bir soru sormak istiyorum..Hocam müşriklerin kestiği eti yemek harammıdır..cevremızdeki akrabalarımızın hepsi Allah karşısında bılgı iddasında güç iddasında bulunan kanun koyma yasa koyma iddasında bulunan yönetici kurumları destekliyorlar..ama demokrasının laikliğin ne olduğunu bile bilmiyorlar bilenlerde kabul etmıyor ama yinede desteklıyorlar..Ameller niyetlere göredir bız daha kotusu gelmesın dıye destekliyoruz diyorlar..hocam bunlar büyük şirke düşüyorlar.cehalet mazeretmidir.ve bu tanıdgım insanların hepsi biz Allah adına kesiyoruz bunların kestiği kurbanın hükmü nedir..kestiklerinden yemek caizmidir..eğer caiz değilse kasapdan veya başka bir yerden aldığımız eti yemekde caiz değil o zaman..tevhid ehli kasap bulmak zor...Cumhur ulema müşriklerin kestıgı et yenmez görüşündeler..bu konuda ilminizdan faydalanmak isterim inşaAllah ..Allah yardımcısınız olsun.selametle hocam

Soran: islam adina - 25.09.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Ehl-i kitaptan olmayan kafirlerin kestiklerinin yenmeyeceğine dair ümmet ittifak etmiş ve icma gerçekleşmiştir. Artık bunun aksini iddia edenler, bütün ümmetin ortak kabullenmesini göz ardı edip icmayı bozma pahasına kendi yanından fetva verenlerdir. Eğer yiyeceğiniz hayvanı kesen kişi Müslüman, Yahudi veya Hıristiyan değilse o hayvanın etini yemeniz haramdır.

Akrabalarınızın müşrik olup olmadığı meselesi İnternet üzerinden bizim karar verebileceğimiz bir mesele değildir. Kişiye hüccet ikame edilmişse ve buna rağmen reddediyorsa o kişi Müslüman değildir. Hüccetin ikame edilip edilmemiş olması hususu da ilim ehli tarafından karar verilecek bir husustur. Çünkü bazen kişiler İslam'ı değil davetçinin kanaatlerini reddeder. Siz İslam'ı anlatırsınız, o sizin şahsî kanaatlerinizi anlattığınızı düşünür ve 'Bu kadar hoca bilmiyo, sen mi biliyon?' diyerek davetçinin davetini reddederler. Bu durumda kişi bir ayet veya hadisi değil, onlara göre sizin yanlış olan kanaatinizi reddeder. Tekfir meselesi detaylı bir meseledir, iki ucu keskin kılıçtır. Ya karşı tarafı keser ya sizi keser. Bu sebeple fert tekfirinden yani muayyen tekfirden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Yine de kendi içinizde o kişilerin müşrik olduğu kanaati oluştuysa, kestiklerini yeme hususunda ihtiyatlı davranın. Hanımlar o kişilere karşı tesettürlerine özellikle dikkat etsin.

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası