MEZHEBİMİN BAZI GÖRÜŞLERİYLE AMEL ETMESEM OLUR MU?

SORU: Selamun Aleykum. Allah'ın Rahmeti ve Bereketi siz değerli hocalarımızın üzerine olsun. Hanefi mezhebine mensub olmakla birlikte araştırma yapacak kadar kaynaklarım ve sorup öğrenebilecek kadar (sizler gibi) muvahhid tanıdıklarım ve hocalarım var.Ara tekbirlerde ellerimi kaldırarak namaz kılıyorum.Ayrıca çoraplarımada mesh veriyorum fakat bu bazı kardeşler tarafından (delillendirmeme rağmen)hoş karşılanmıyor. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir. Tavsiye ve nasihatlerinizi bekliyorum.Selamun Aleykum. Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerine olsun.

Soran: salim - 29.09.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullahi ve berakatuh. Değerli kardeşim! Kişi bir mezhebi taklit etmeye başladığında her meselede mezhebine uymasını tavsiye ederiz. Mezhep, sadece mezheb imamının fetvalarını içeren bir müessese değildir. Hanefi mezhebinden olduğunuzu ifade ettiğinizden dolayı bu mezhebi örnek verelim. Mezheb içerisinde ara tekbirlerde el kaldırmaya ruhsat veren imam varsa da mezhebin genel görüşü bunun mekruh olduğudur. Bu görüş sadece Ebu Hanife'ye ait olmayıp mezheb içerisindeki müctehidlerin tamamına yakınının görüşüdür. Bu durumda mezhebinizin görüşüne uymamanız bu müctehidlerin hepsine muhalefet etmeniz anlamına gelir. Peki 1000 yıldan uzun süredir hak mezheb olarak görülen bir mezhebin görüşüyle amel etmenin ne sakıncası olabilir?

Çoraplara mesh meselesine gelince, İmam Tirmizi bu konuyla ilgili hadisi naklettikten sonra bazı imamların isimlerini sayar ve 'Kalın ve sık dokunmuş olduktan sonra çoraba mesh caizdir' görüşünü o imamlardan nakleder. Hadisi nakleden imam dahi çorabın kalın ve sık dokunmuş olması şartını nakleder.

Bu durumda en selametli yol imamlarımızın hadislerden anladığı manalara tabi olmaktır. Hem biz bazı uygulamaların mümkün olduğuna dair deliller biliyor olabiliriz fakat konuyla ilgili tüm görüşleri ve delilleri toparlayıp onlardan ortak bir mana çıkaramayabiliriz. Allahu A`lem

Konuyla ilgili diğer fetva için burayı tıklatabilirsiniz.

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası