DEVLET MEMURU OLMAK CAİZ MİDİR?

SORU: Selam aleyküm hocam Allah azze ve celle ilminizi artirsin.Allah razi olsun. Hocam sorum ben üniversite mezunuyum memuriyetle ilgili devlet laik kufur sistemi Rabbim ıslah etsin ozune donmeyi İslam devleti olmayi nasip etsin...caiz olmadigini soyleyen hocalar var Ehli sunnete gore hukum nedir nasil hareket etmeliyiz? Hocam bu ulke islamindir kufur sistemide olsa inaniyoruz yine islam devleti olacak biiznillah dolayisiyla haddimi asmadiysam bu sistemde memurluk polislik askerlikten kacarsak inanmiyanlara firsat verirsek bu aleyhimizde olmazmi nitekim bu sikintilari yasadik En iyi bilen Allahtir bizi aydinlaticak cevabinizi bekliyoruz Allaha emanet olun Vesselam...

Soran: Uğur temurçin - 03.10.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Yaşadığımız ülkede devlet memuru olmayı 2 açıdan incelemeliyiz: 1. İslam sistemiyle yönetilmeyen bir devletin memuru olmak 2. Memur olabilmek için 657 sayılı devlet memurları kanununun salık verdiği metni okuyup imzalamak.

1. İslam sistemiyle yönetilmeyen bir sistemde memur olmak, özel sektörde çalışmak gibidir; yapılan işin ve çalışma ortamının caiz olması gibi şartlarla caizdir.

2. 657 sayılı devlet memurları kanunu şu şekildedir:

BÖLÜM: 2

Ödevler ve Sorumluluklar

Sadakat:

Madde 6 - (Değişik: 12/5/1982 - 2670/1 md.)

Devlet memurları, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına ve kanunlarına sadakatla bağlı kalmak ve milletin hizmetinde Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını sadakatla uygulamak zorundadırlar. Devlet memurları bu hususu "Asli Devlet Memurluğuna" atandıktan sonra en geç bir ay içinde kurumlarınca düzenlenecek merasimle yetkili amirlerin huzurunda yapacakları yeminle belirtirler ve özlük dosyalarına konulacak aşağıdaki "Yemin Belgesi"ni imzalayarak göreve başlarlar.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, Atatürk İnkılap ve İlkelerine, Anayasada ifadesi bulunan Türk Milliyetçiliğine sadakatla bağlı kalacağıma; Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını milletin hizmetinde olarak tarafsız ve eşitlik ilkelerine bağlı kalarak uygulayacağıma; Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyip, koruyup bunları geliştirmek için çalışacağıma; insan haklarına ve Anayasanın temel ilkelerine* dayanan milli, demokratik, laik, bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilerek, bunları davranış halinde göstereceğime namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.


* Anayasanın Temel İlkeleri Şunlardır:

1. Atatürk İlkelerine Bağlı Devlet İlkesi
2. Demokratik Devlet İlkesi
3. Hukuk Devleti İlkesi
4. Laik Devlet İlkesi
5. Sosyal Devlet İlkesi
6. İnsan Haklarına Saygılı Devlet İlkesi
7. Eşitlik İlkesi
8. Güçler Ayrılığı İlkesi

İçeriğinde kişiyi İslam'dan çıkaracak birtakım sözler bulunan bu metni, asaleten memur olacak kişi, amirine ağzıyla söyleyerek yemin eder ve bu metnin yazılı olduğu bir metni imzalar. Kişinin bu küfür lafızlarını telaffuz edip dinden çıkMAması için bir ikrah söz konusu olması gereklidir. Geçerli bir ikrah yoksa kişi dinden çıkar.

Hal böyle olunca birtakım maslahatlar öne sürerek bunu yapmak sakıncayı ortadan kaldırmaz. Bu durumda Allah rasulü (sav) nasıl hareket etmişse biz de öyle hareket etmeliyiz. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası