FAİZLİ KREDİ KULLANAN BİR İŞ YERİNDE ÇALIŞMAK CAİZ MİDİR?

SORU: Selam Aleyküm hocam.
Araç kiralama şirketinde ön muhasebede çalışmaktayım. Araçları alırken kredili olarak alınıyor. bnde muhasebede olduğumdan dolayı hem kredilerin kayıtlarını hem de ödemelerini ben takip edip yapıyorum. Ayrıca çok nadir de olsa gecikme faizi faturası kesiyorum. burda çalışmamın hükmü nedir.
şöyle de belirteyim patronum yeni hac'dan geldi. kendim sakallıyım ve sakalıma birşey demiyorlar, ayrıca vakit namazlarında cemaate gitmeme de bişy demiyorlar. Böyle bir ortamda çalışıyorum ne yapacağımı bilemedim. Rabbim yarcımız olsun inşallah. Allah razı olsun sizlerden de.

Soran: ekrem - 19.10.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Faizli muamele haramdır ve faizin hiçbir yerinde yer alınmamalıdır. İşletme gelirlerinin geneli helal olup az miktarda haram para karışıyorsa ve sizin yaptığınız işler de helal ise, o işletmeden maaş almanız helaldir, alırken paranın helaline niyet ederek maaşınızı alın. Firma sahibi İslami hassasiyetinizi anlayacak biri olmalıdır. Kendisiyle görüşüp faizli işlemleri yapmamak üzere sözleşin ve firmanın faizli muamele dışındaki işlemlerinin takibini yapın ve unutmayın sizi rızıklandıran, patronunuzu da rızıklandırmakta olan Allah'tır. Önemli olan rızkın helal olmasıdır. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası