BANKALARIN İŞÇİLERE VERDİKLERİ MAAŞ PROMOSYONU CAİZ MİDİR?

SORU: selamun aleykum. hocam ihaleyi kazanan banka birkaç yılda bir promosyon veriyor, yada bizimle çalıştığınız için bu bizim size olan hediyemiz şeklinde. Bu parayı kullanmak caiz midir? Caiz değilse bunu hayır yolunda kullanabilir miyiz? selamun aleykum

Soran: yasin damar - 20.07.2013

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Bildiğimiz kadarıyla bankayla anlaşma yapan, işçiler ve memurlar değil işverenlerdir. Banka, promosyonu işverene ve devlete vermektedir. Fakat devlet ve bazı işverenler, bankaların kendilerine vermiş olduğu promosyonun tamamının veya bir kısmının, işçilerine ve memurlarına ödenmesi talimatı vermektedir. Bu durumda promosyonu alan, işçi ve memur değil işveren firma ve devlettir. İşveren ile devlet faizi alır ve -vermiş olduğu talimatla- kendi adına tahakkuk etmiş olan faizin, işçilerine ve memurlarına dağıtılmasını sağlar.

Özetle promosyon, işveren ve devlet açısından faizdir. Faizli muameleyi yapan işverendir, devlettir. Elde etmiş olduğu veya hesabına aktarılmış olan faizi işçilerine ve memurlarına dağıtmaktadır. Bu durumda eğer işçi ve memur, o paraya muhtaçsa, alıp kullanmasında mahzur yoktur. Muhtaç değilse o paradan bi şekilde kurtulmalıdır. Müslümanların yaptığı ulvî görevlerde bu paranın kullanılmaması daha uygundur. Bu paraları İslamî harekete aktarma yerine fakirlere sarf etmek daha uygun olacaktır. Fakir kişiler bu parayı kullandığında, etine kanına karışacak yiyecek ve içecek almayıp, diğer masraflarında kullanması tavsiye edilir.

Yukarıdaki açıklamalarımız emekliler için de geçerlidir. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası