BORCUNU GEÇ ÖDEYENDEN VADE FARKI FAİZ MİDİR, CAİZ MİDİR?

SORU: selamunaleykum hocam.. 4 sene kadar önce bir kişiye sıfır telefon satmıştım, parasını 2 ay sonra vereceğini söyledi fakat 4 sene sonra geldi borcunu ödemek istediğini söyledi.aslına bakarsanız borcunu bilerek geciktirdiğini düşünüyorum.sorum şu geçen 4 yıl içindeki fiyat farkını aldığı telefona uygun başka bir telefon ile kıyaslayıp alabilirmiyim..Allah sizden razı olsun..

Soran: avam biri - 14.11.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Normal ticaretlerde alacaklı ile borçlu kişiler, aralarında anlaşarak istedikleri para biriminde anlaşabilirler. Satış işlemi gerçekleştikten sonra da kişiler aralarında anlaşarak para birimini değiştirebilirler. Mesela bir telefonu 1200 TL'ye vadeli satarsınız, sonra alacaklı ile borçlu bir araya gelip anlaşarak bu borcu örneğin 400 $'a çevirebilir. Fakat iki tarafın rızası bunda şarttır.

Eğer borçlu kişi, anlaşmanın şartlarına uymayarak, ödemesi gereken bedeli, vaktinde ödemezse, bu takdirde alacaklı olan kişiye tek taraflı olarak birim değiştirme hakkı doğar; borçlu kişi buna itiraz edemez. Bunu yaparken alacaklı kişinin altın, gümüş vs. gibi genel geçer bedel cinslerini tercih etmesi uygundur.

Sizin meselenize gelirsek, telefonu müşterinize sattığınız tarihten 2 ay sonraki, yani borçlunun borcunu ödemesi gereken tarihteki altın fiyatlarını İnternet üzerinden öğrenebilirsiniz. Sattığınız telefonun 1000 TL'lik bir ürün olduğunu varsayacak olursak, ödeme yapılması gereken tarihte 1000 TL'ye kaç gram altın alınabiliyor idiyse, borç miktarını o kadar gram altına çevirebilirsiniz. Diyelim ki ödeme yapılması gereken tarihte 1000 TL'ye 10 gram altın alınabiliyor idiyse artık sizin alacağınız 10 gram altın'a dönüşmüştür. Bu durumda altın fiyatları düşse de çıksa da artık alacağınız 10 gram altındır; 10 gram altın veya buna tekabül eden TL'yi müşterinizden alabilirsiniz. Dilerseniz dolar, euro gibi diğer para birimlerine de çevirebilirsiniz.

Eğer borçlu kişi borcunu ödeyemeyecek durumda ve sattığınız malı iade de edemeyecek durumda ise süreyi gönül hoşluğuyla uzatmanız ve eli genişleyinceye kadar kendisine mühlet vermeniz sadaka yerine geçmektedir. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası