ŞAKAYLA NİKAH KIYILIRSA GEÇERLİ OLUR MU?

SORU: selamun aleyküm. bir ortamda sözlüm bana o an nikah olması niyetiyle 'benimle evlenir misin' diye sordu. bende evet diyerek karşılık verdim ancak sözlüm niyetini orada bulunan kişilere açıkça söylemedi . yani ben bunu nikah niyetiyle soruyorum yada bu nikah demedi. bundan dolayı orada bulunan bir bayan ve bir erkek arkadaşımız bunu söz verme yani ileriye dönük bir vaad olarak algıladı. ancak yanımızdaki diğer bayan arkadaş niyeti anlayarak bunu nikah olarak kabul etmiş. şimdi bu durumda niyet açık olmadığından ve gelecek zaman kullanıldığından nikah geçersiz mi olur yoksa bir kişinin nikah olarak anlaması sebebiyle fasid bir nikah mı oluşmuş olur ?

Soran: misafir - 27.11.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Nikahın şartlarından bir tanesi de Türkçe'de 'kip' dediğimiz 'siğa'dır. Yani icap ve kabul lafızlarının, o anda nikahlanılmış olmasından başka hiçbir anlama gelmiyor olmasıdır. 'Benimle evlenir misin?' sözü, geniş zaman içeren bir sözdür, nikahlanmayı değil, ileride nikahlanmayı içerir. Yani 'Benimle evlenir misin?' sözüne 'Evet' cevabını vermiş olan kişi, ileride kendisiyle evlenebileceğini ifade etmiştir, o anda nikah kıyılmış değildir. İsteniyorsa ayrıca nikah kıyılmalıdır.

Eğer şartları yerinde bir nikah kıyılmış olsaydı o zaman kişilerin niyeti sonucu değiştirmeyecekti. Niyet edilmese de nikah geçerli olacaktı. Fakat sizin durumunuzda nikahın şartları yerine gelmediğinden nikah kıyılmış değildir. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası