FINDIĞI, ÇAYI VEYA BUĞDAYI OFİSE EMANETE BIRAKIP PARASINI SONRA ALMAK CAİZ MİDİR, FAİZ MİDİR?

SORU: sa emanete bıraktığım 1 ton fındığım var. piyasası düşük olduğu için parasını almıyorum fındık olarak kalsın diyorum .bir kaç ay sonra fiyatı artınca 1 ton malın maddi değeri neyse onu istiyorum aradaki fark faiz olur mu?

Soran: ALİ AKBULUT - 01.12.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. 'emanete bırakmak' olarak tabir etmiş olduğunuz muamele, hakikatte emanete bırakmak değildir; satmış olduğunuz ürünü teslim etmenizdir. Siz emanete bıraktığınızı ifade etseniz de ürünü teslim ettikten sonra kurumdan geri alamazsınız veya alsanız da size geri verilecek olan ürün ambardaki herhangi bir üründür, sizin ürününüz değildir. Eğer emanet olmuş olsaydı sizin teslim etmiş olduğunuz ürün belirlenmiş olur ve sizin adınıza bizzat o ürün saklanıyor olurdu. Bundan dolayı siz ürününüzü 'emanete' teslim ettiğinizde aslında satmış ve teslim etmiş oluyorsunuz.

Satış akdi yapıldığında fiyat belirlenmiş ve ödeme tarihi de belirlenmiş olmalıdır. Aksi takdirde akit fasit olur ve kişi bu muameleden dolayı günaha girer. Eğer halihazırda böyle bir muamele yapmış iseniz hemen gidip fiyatı belirlemeli; peşin almalı veya ödeme tarihini belirlemelisiniz. Bunu yaptığınız takdirde alışverişiniz sahih bir muameleye dönüşmüş olur. Fakat buna rağmen tevbe etmelisiniz. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası