KOSGEB'DEN HİBE ALMAK VE FAİZSİZ KREDİ ÇEKMEK CAİZ MİDİR? TEMİNAT MEKTUBU ALMAK CAİZ MİDİR?

SORU: selamun aleykum hacam kosgeb bi kısmı hibe bir kısmı faizsiz geri ödemeli kobilere kredi veriyor bu caizmi ve teminat mektubu istiyor buda caizmi..

Soran: misafir - 05.12.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Hibe veren kişi veya kurumun kim olduğu önemli olmadığı gibi, kendisinden borç alınacak olan muhatabın da kim olduğu önemli değildir. Eğer karşılıksız hibe veriyorsa bunu gönül rahatlığıyla alabilir, dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Faizsiz krediye gelince, gerçekten faizsiz ise bu normal borç akdidir, caizdir. Dosya masrafı olarak sabit bir rakam yerine bir oran veriliyorsa bundan sakınmak gerekir. Yani çektiğiniz kredi için örneğin %2 dosya masrafı alınıyor demek, adını değiştirerek faiz demektir. Aynı dosyayla 1 TL kredi alınabildiği gibi 100000 TL kredi de alınabilir, rakamın değişmesi dosyaya ilave masraf çıkartmaz. Bu sebeple eğer dosya masrafı ödenmesi gerekecekse bunun örneğin 600 TL gibi sabit bir rakam olması, yüzdelik oran olmaması gereklidir.

Teminat mektubu almak kefalet BENZERİ bir muameledir, esasen caizdir. Fakat faiz almamak ve ödememek şartıyla caiz olur. Kefalet için ücret almak caiz değilse de, teminat mektubu yazmak için ayrıca bedel almaya cevaz verilmektedir. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası