BOŞAMA/TALAK SÖZLERİNİ BİR BAŞKASINA AKTARMAK TALAK MIDIR?

SORU: selamun aleyküm. eşim bir boşama hakkını kullandı ve biz daha sonraki dönemlerde bununla ilgili konuşmalar yaptık. yani sözlü ve yazılı araştırmalar ve karşılıklı konuşmalar. bu konuşmalar esnasında eşim cümle içinde boşama boş ol kelimelerini kullanmak zorunda kaldı . ama bu her kullanımda kastı önceki boşamaydı veya durumu öğrenmek amaçlıydı . yani 'ben boş ol demekle olduğunu bilmiyordum' 'eşime boş ol dedim ne yapmalıyım ' 'ben 3 talak niyetiyle boşadım demedim' gibi cümlelerdi. öğrenmek amaçlı olduğunda nikaha zarar vermez diye umarak bu konu üstünde hiç durmamıştım ama şimdi şeytan vesvese veriyor ve bunlarda boşanma yerine geçer mi diye düşünmeden edemiyorum. eşim ben direk o olaydan sonra hiç kullanmadım cümle arasında geçti ve asla boşama niyetim olmadı sana anlatmak ve öğrenmek amaçlı kullandım bu cümleleride tam hatırlamıyorum diyor. o boşama olayından sonra gerçekten direk olarak kullanmadı ama öğrenme amaçlı bu kelimeler cümlelerinde geçti.ben kendim hatırladığım kadarıyla cümleleri yukarıda belirttim. bunların nikaha zararı olur mu?

Soran: misafir - 11.12.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Anlattığınız kadarıyla kullanılan lafızlar boşama işlemini gerçekleştirmez. Netice itibarıyla fıkıh kitaplarımızda 'Kim hanımına boş ol, derse...' diye başlayan birçok cümle vardır ve biz bunları okuruz. Bun lafızları okumak ve daha önce kullanılmış olan bu lafızları bir başka kişiye aktarmak boşama sonucunu doğurmaz, nikahınıza zararı dokunmaz.

Yine de emin değilseniz eşinizle birlikte bir hocaya giderek meseleyi detaylarıyla anlatın. Hoca size bazı sorular sormak isteyebilir. Hoca efendinin fetvasına göre evliliğinize devam edersiniz. Allah mesut bahtiyar etsin.

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası