EHLİ KİTAP OLAN YAHUDİ VE HRİSTİYANLARIN KESTİĞİ HAYVANIN ETİ HELAL MİDİR? BESMELE ŞART MIDIR?

SORU: SelamünAleyküm.Mesleğimden ötürü gemilerde çalışıyorum.Yurtdışında çok kalmamız sebebiyle bazen kumanyamız bitiyor ve bulunduğumuz müslüman olmayan ülkeden kumanya almak zorunda kalıyoruz. Gemilerde kural gereği her bir personel günlük belli bir miktarda et tüketmek zorundadır. Bu sebeple kahvaltı hariç her öğünde mutlaka etli bir yemek yapılır.Yurtdışında alınan kumanyada etin genelde helal mi haram mı olduğunu bilemiyorum.Enam suresi 118 ve 121. ayetleri de göz önüne aldığımda yemek yemiyorum. Bu da denizde yaşamam sebebiyle sıkıntı oluşturuyor. Acaba 'Allah'ın adıyla kesilmeyen' ayetini yanlış mı yorumluyorum. Hangi durumlarda bu etler yenebilir? Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. SelamünAleyküm.

Soran: Mithat KALAFAT - 27.12.2015

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Ehli kitap yani Yahudi ve Hristiyanlar tarafından kesilmiş olan hayvanın etinin yenilmesi besmele çekilmesine bağlı değildir. Eğer Allah'ın adından başka isim zikredilmemişse onların kestiği hayvanın eti yenir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken 2 mesele vardır: 1. Allah'tan başkasının adı anıldı mı? 2. Yenilen et, eti yenilmesi helal olan bir hayvana mı aittir?

Bildiğimiz kadarıyla Hristiyanlar'da, Allah'tan başkası adına hayvan kesmek yaygın değildir.

Özetle Müslüman, Hristiyan ve Yahudi olanın kestiği hayvanın eti yenir. Müslüman ise besmele şartı vardır; değilse besmele şart değildir. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası