BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNİN (BES) HÜKMÜ NEDİR, CAİZ MİDİR?

SORU: Selamünaleyküm bir sorum olacaktı,
Bireysel emeklilik cayizmidir dinimizce bilgi verebilirmisiniz .

Soran: Zafer karakoç - 04.01.2016

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Bireysel emeklilik sisteminin (BES) işleyişi araştırdığımız kadarıyla şu şekildedir: Kişi, banka, finans kurumu, sigorta şirketi gibi bireysel emeklilik sistemi kurmuş olan bir kuruma müracaat eder ve anlaştıkları şartlarda aylık belirli miktarda prim öder. Bireysel emekliliğe teşvik için, kişinin ödeyeceği aylık primin %20'sini devlet karşılamaktadır. Başta belirlenmiş olan süre sonunda kurum, prim ödemiş olan kişiye iki seçenek sunar:

1. Şimdiye kadar birikmiş olan paranın tamamını bir kerede tamamen geri ödemek,
2. Birikmiş olan parayı taksitlere bölerek her ay belirli bir miktar parayı, 'emeklilik maaşı' adı altında geri ödemek.

Kişi ikinci seçeneği, yani geri ödemeyi aylara bölerek geri almayı tercih ettiğinde, kendisine 'emeklilik maaşı' adı altında yapılacak olan aylık ödemeler, kişinin hayatı boyunca devam etmeyecektir. Ödemiş olduğu primin kurum tarafından işletilmesi sonucunda elde edilmiş olan kâr ilave edilerek elde edilen para bittiğinde, maaş ödemesi sona erecektir.

Bu şekildeki bir işleyiş mudarabe dediğimiz 'para benden işletmek senden' ortaklığı olarak değerlendirilebilir. Yani kişi kuruma her ay para vermiş, kurum da bu parayı işleterek kazanç elde etmiştir. Böylece kişinin yatırmış olduğu paralar, kurum tarafından işletilerek artırılmıştır. Örneğin 10 yıl boyunca her ay 125 TL prim ödemiş, devlet de teşvik için buna %20 ilave ederek, kişinin hesabına 150 TL geçmiştir. Böylece 10 yıl sonunda, kişinin hesabında 18.000 TL para birikmiştir. Bireysel emeklilik anlaşması yapılan kurum, bu parayı işleterek örneğin 25.000 TL'ye çıkarmıştır. 10 yıl sonunda kişi dilerse 25.000 TL'sini alır, dilerse örneğin 50 ay boyunca 500 TL alarak, 25.000 TL'sini tahsil etmiş olur.

Bu şekliyle bireysel emeklilik sisteminin caiz olması için, emeklilik anlaşması yaptığı kurumun, İslamî kurallara uygun faaliyet yapan bir işletme olması şarttır. Bu şart yerindeyse kişi bireysel emeklilik sistemine girebilir. Devletin verdiği %20'lik teşvik primi hibe/hediye kapsamında değerlendirilir ki, bu da helaldir. Eğer faizle muamele yapan, banka gibi bir kurumla bireysel emeklilik anlaşması yapılırsa, bu durumda kişi o bankaya ortak olmuş olur ki, ödemiş olduğu paraya ilave edilen kazançlar faizden elde edilmiştir, haramdır. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası