BİR MEZHEBE UYMASAM OLMAZ MI?

SORU: Selamun aleykum verahmetullahi ve berekatuhu.

Sorumu yanlış anlamamanızı temenni ederek , bir kişi varsayacak olalım. Bu insan hayatını Allah yoluna adamış ve ilim öğrenmeye başlamış. Bu kişinim mezheb müntesipliği nasıl olmalıdır ? Zamana göre farklılık gösterir mi? İlmi arttıkça ne yapmalıdır? Ayrıca ben bir Müslüman olarak çevremde muvahhid alimler olsun dini kaynaklar olsun her türlü imkan varken ve usul ilimlerini öğrendikten sonra fıkıh konusunda belli bir mezhebe bağlı olmak istememem yanlış mıdır?

Soran: Hasan Gül - 19.03.2016

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullahi ve berakatuh. Esasen cahilin mezhebi yoktur. Mezheb, âlimler içindir, müctehidler içindir. Çünkü mezheb, fetvalar bütünü değil fetva verme metodolojisidir. Dolayısıyla mezheb, fetva verecek kişiye, fetva verme yöntemi veren müessesedir; fıkıh usulüdür. Mezhepsiz bir âlim neredeyse bulamazsınız. Tüm âlimler mutlaka ya bir mezhep kurmuş veya bir mezhebe tabi olmuşlardır.

Kişi tefsirlerden, hadislerin şerhlerinden birtakım malumatlar öğrenir de buna tâbi olmak isterse, bunun hiçbir sakıncası yoktur. Hanefi ulemasından Kemâl b. el-Humâm da bunu sarahaten belirtmiştir.

Şeriatın emrettiği şey bir mezhebe tâbi olmak değil, bilmediğimizi zikir/ilim ehline sormaktır. Henüz ictihad mertebesine ulaşmamış kişiler için âlimleri taklid etmek zaruridir. Bunu yaparken duygusal davranmamalı, hocaların Allah yolundaki fedakarlıkları, zindanlara atılmaları, insanlar tarafından çokça karalanıyor olmaları, hatta Allah yolunda cihad eden kişiler olmaları gibi etkenlerin, fetvalarında hata etmeyecekleri anlamına gelmediği dikkatlerden kaçmamalıdır. Muteber âlimlerin hepsinin görüşüyle amel edilebilir. Bunu yaparken delile tâbi olmak, ruhsatları birleştirmemek esas olmalıdır. Kul bir fiili için her mezhepten ruhsatları toplarsa, ortaya tüm âlimlerin reddettiği birtakım sonuçlar çıkabilir. Bu konuda da hassas olmayı tavsiye ederiz. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası