KAST ETMEDEN KÜFÜR LAFZI SÖYLEYEN KİŞİ TEKFİR EDİLİR Mİ?

SORU: selamun aleykum hocam bir kişinin amaç o olmaksızın küfür olan bir ameli işlemesi cehalet ikrah ve tevil olmadan o kişyi küfre sokar mı? örnek (bir kişinin o amacı gütmeden o kadar çok kızdı ki kıyameti kopardı demesi gibi bir kişinin amaç o olmaksızın haç takması veya işareti yapması( kişi cahil değil ikrah altında değil tevil yapmıyor )

Soran: erdem öztürk - 12.04.2016

CEVAP: ve aleykum selam ve rahmetullah. Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur: ''Allah'ın, kulu kendisine tevbe ettiğinde sevinmesi, birinizin, çorak bir arazide devesi üzerinde bulunduğunda, üzerinde yiyeceği ve içeceğinin bulunduğu devesi kaçar. Devesini bulmaktan ümidini kesip de bir ağacın gölgesinde yatar; devesinden ümidini kesmiştir. Tam bu haldeyken birdenbire devesini yanıbaşında dikiliyor bulur. Hemen devesinin ipini tutar. Sonra 'Allahım! Sen benim kulumsun, ben de senin Rabbinim!' diyerek sevincinin şiddetinden dolayı böyle hata etmesindeki sevincinden daha fazladır.' (Buhari, Müslim) Bu hadis, manasını kast etmeden küfür lafzı söyleyen kişinin kafir olmayacağını ifade eder.

İbn Teymiyye şöyle der: 'Bu kişiler hakkında şöyle hükmedilir: kişinin aklı haram olmayan bir şeyden gitti ise o zaman ondan sudur eden yasak sözlerden ve fillerden sorumluluk yoktur.' (Mecmûu'l-Fetâvâ, X, 340) Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası