TÜRKİYE'DEKİ CAMİ İMAMLARININ ARKASINDA NAMAZ KILINIR MI?

SORU: Selamün aleyküm.Belki de fetvalarınızda var ama sorumun cevabını bulamadım.Cami imamlarının arkasında namaz kılınır mı?Bazıları kılınan namazların boşa gittiğini söylüyor.

Soran: misafir - 23.07.2016

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Prensip olarak Müslümanın arkasında namaz kılınır, kâfirin arkasında namaz kılınmaz. Tüm cami imamlarının kâfir olduğunu söylemek mümkün olmadığı gibi, hepsinin Müslüman olduğunu iddia etmek de vakıayla örtüşmemektedir. Bir kişi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından cami imamı olarak tayin edildiği için dinden çıkmayacak diye bir kural yok. Kişi ister cami imamı, ister bakkal, ister manav olsun, Müslüman da olabilir, kâfir de olabilir.

Netice olarak deriz ki, arkasında namaz kıldığınız kişinin kâfir olduğuna dair bir malumatınız yoksa, arkasında namaz kılabilirsiniz. Bu kişinin kafir olduğunu sonradan öğrenmeniz, eski namazlarınıza zarar vermez. Küfür sözleri sarf eden veya içeriğinde küfür lafızları bulunan metinlerin altına imza attığını bildiğiniz imamların arkasında namaz kılmayınız. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası