BEYAZ EŞYADA EK ÜCRET VERİP GARANTİ SÜRESİNİ UZATMAK CAİZ MİDİR?

SORU: Selamun aleykum... Hocam beyaz eşya aldıktan sonra 2 yıllık garanti süresini 7 yıla uzatmamız teklif ediliyor. Bu uzatma bedeli olarakta yaklaşık 100 tl gibi bir ek ücret talep edilmekte. Bu uygulama şer'an caiz midir?

Soran: yasin damar - 30.08.2016

CEVAP: ve aleykum selam ve rahmetullah. Bunun 2 şekli olması mümkündür:

1. Satıcı firma müşterisine bu teklifi sunar: Eğer satıcı firma, ürünün satışı sırasında bu seçeneğı sunar da bu sebeple ürünün fiyatını artırırsa, bunda bir sakınca yoktur. Bu durumda icap ve kabuldeki şartlara göre ürünün fiyatı belirlenmiş olur. Yani 2 yıl garantili ürün 1000 TL; 7 yıl garantili ürün 1100 TL gibi... Fertler şartlara göre ürün fiyatına istedikleri şekilde karar verirler. Bu durumda fiyat farkı garanti bedeli değil, ürünün bedeli olur, caizdir.

2. Ürünü satın aldıktan sonra ürünün kurulumunu sağlayan yetkili servis bu teklifi sunar: Bu durumda yapılan anlaşmanın 'sigorta' olarak değerlendirilmesi mümkündür. Bu muameleyi sigorta olarak değerlendiren ulema bu anlaşmaya cevaz vermemektedir. Sigorta -ulemanın kâhir ekseriyetine göre- ancak zaruret halinde caiz olur. Sorunuzda herhangi bir zaruret söz konusu değildir. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası