CEMAATE GİTMEK GEREKLİ Mİ?

SORU: Selamun aleykum kiymetli hocam,Allah ilminizi artirsin,artirsin ki sizin ilminizden bizlerde faydalanalim ve amel edelim insâAllah,ben tevhidi yeni ogrenmisve hâla ogrenmeye devam eden bir hanim kardesinizim,ailem ve cevremdekiler illa bir cemaate veya tarikate bagli olmak gerektigini savunurken ben kuran ve sunnete bagli olmanin yeterli oldugunu,Allahla kul arasinda herhangi bir seyhe-muride ihtiyac olmadigini savunuyorum ama ailem ve cevremdekiler beni anlamak yerine,uzerimde baski olusturup vahhabi gibi ithamlara sucluyorlar,Allah ve rasulune tabii olmak suc mu,acaba yanlis mi yapiyorum diye dusunmuyor degilim, şuan cikmazdayim cemaate girmeli miyim,turkiyedeki cemaatlerin halini siz benden iyi biliyosunuzdur,cogunlugunun icerigi sirk ve bidat dolu,dis etkenler tarafindan cemaate girmeye zorlaniyorum,kalbimde aklimda hic memnun degil hep huzursuzum yanlisi ben mi yapiyorum diye,ne yapmaliyim sizin tavsiyelerinize onerilerinize ihtiyacim var,hercumleniz cok onemli benim icin,verecegim kararda fikirlerinize ihtiyacim var,Allah cumlemizin yar ve yardimcisi olsun amin.

Soran: Zeynep tugba - 24.09.2016

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Müslümanlar her dönemde bir cemaat olmalı ve bu şekilde Allah'ın dinine yardım etmelidir. Bu cemaat, başında bir halifenin bulunduğu tüm ümmeti içeren İslam cemaatidir. Günümüzde olduğu gibi, bu tür bir birlikteliğin sağlanamadığı dönemlerde Müslümanlar imkan nispetinde cemaatleşmelidir. Sürüden ayrılanı kurt kapar.

Bu durumda fertlerin, hak üzere olan bir cemaat tercih etmesi oldukça zordur. Hangi hocaya sorsanız sizi kendi cemaatine çekmeye çalışacaktır. Bu durumda size tavsiyemiz demokrasiden, hadis inkarından ve tekfirden uzak olan bir cemaat bulmanız olur. Yaşadığınız yerde bu standartlara uygun bir İslami çalışma varsa hiç beklemeden hemen dahil olmalısınız. Cemaatin ufak tefek kusurlarını görmeden cemaatten faydalanmalı ve en önemlisi de cemaate bir şeyler katmalısınız. Böyle bir yapıya girmek Kuran ve sünnetin emridir. Hal böyle olunca kişi fert olarak Kuran ve sünnete tabi olmaya çalıştığında, zaten bir cemaate girme zorunluluğu hissedecektir. Tarikatlerden de uzak durmanızı ayrıca tavsiye ederiz. 'Ey iman edenler! Eğer Allah'tan korkarsanız o size iyi ile kötüyü ayırt edecek bir anlayış (furkan) verir, suçlarınızı örter ve sizi bağışlar. Çünkü Allah büyük lütuf sahibidir.' (Enfâl Sûresi, 29)

Sorunuza benzer diğer bir sorunun cevabı için burayı tıklatabilirsiniz.

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası