CEMAATİMİN FİKİRLERİ DEĞİŞMEYE BAŞLADI, CEMAATİMDEN AYRILMALI MIYIM?

SORU: Selamın aleyküm hocam ben yaklasik 4 senedir bir cemaate müntesibim ama ne yazikki son zamanlarda cemaatimin görüşleri degismeye basladı akp hükümetine karsi sempati güngeçtikce artiyor ve cemaatte oy kullanan kisilerin sayisi bir hayli fazla olmaya basladi. benimde bu duruma canim bir hayli sıkılıyor ama elimden birsey gelmiyor hocam sizce napmaliyim bırakip gitmek bir cözüm olurmu bana bu konuda bir fikir verirseniz sevinirim

Soran: ebubekir yıldırım - 02.11.2016

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Her cemaatte çatlak sesler, genel görüşe uymayan fertler olur. Cemaatler merkezin kararına ve fikriyatına uymayan kişilere özel eğitim seminerleri, ders programları, konferanslar vererek sorunu halletmeye çalışır.

Bazen de cemaatler, fertlerdeki bozulmayı görür fakat müdahale ettiğinde cemaatlerinin dağılmasından, idari sıkıntılar çıkmasından korkar, müdahale etmez, suskun kalır. Cemaatin bu suskunluğu, fikir değiştirmeye meyilli olan kişileri cesaretlendirir ve cemaat bir bozulma sürecine girer. Bu süreç başlangıçta yavaş olduğu halde gittikçe hızlanan bir ivmeyle devam eder. Sonucunda Allah korusun ortada akide kalmaz, kahvehane muhabbeti kalır. Durum bu noktaya geldiğinde, kendi cemaatlerini düzeltmeye çalışan fertlere fitneci gözüyle bakılır veya o kişinin bir fitneci olduğu cemaat tarafından açıkça deklare edilir.

Bu durumda artık cemaati uyarmaya bir çıkar yol kalmaz. Kişi ya cemaatten ayrılır ya da cemaatinin kendisini süreç içerisinde cemaatten kopartmasını bekler. Kişi cemaate girerken karşılıklı olarak sözleşme yapılmış olur: cemaat kendi üzerine düşenleri yapar, müntesip de kendi üzerine düşenleri yapar. Taraflardan biri kusurlu tavranırsa, karşı tarafa hak doğar. Dolayısıyla siz cemaate girerkenki fikirlerinde değişme olduğunda cemaatinize yeterli uyarıyı yapıp, düzelmemesi durumunda ayrılabilirsiniz. Bunu yaparken yalnız kalacağınız bir çözüm üretmemenizi tavsiye ederiz. %100 onaylayacağınız bir cemaat bulamayabilirsiniz, fikirlerinize en yakın olan cemaatte bulunun. Allah kolaylık versin.

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası