KREDİ KARTI ALMAK VE KULLANMAK CAİZ MİDİR?

SORU: Selamun aleykum. Faizli bankaların kredi kartlarını, taksitli alışveriş için faize düşmeden, borcu gününde ödeyerek kullanmak caiz midir?

Soran: Abdullah - 05.11.2016

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Bankanın faizli banka olmasıyla olmaması, daha önce alınmış olan kredi kartını kullanma noktasında farksızdır. Kredi kartını -normal yollardan- kullanır da vakti geldiğinde, karttan çektiğiniz kadar öderseniz, bunda herhangi bir sakınca yoktur. Bunun ahkamı, fıkıh kitaplarımızdaki 'havale' başlığında anlatılır.

Kredi kartıyla altın, gümüş, döviz vb. satın almak sarf akdidir ki, sarf akdinde peşinlilik şarttır. Kredi kartıyla alındığında para hemen ödenmediğinden, bu şart sağlanamamaktadır, caiz değildir.

Yine bazı kişiler, kendisinin veya başka bir esnafın pos cihazından kart çekip, komisyonunu düşerek nakit para almaktadırlar. Bu da çekildiği kadar ödenmediğinden dolayı faizdir.

Kredi kartı almak için imzalanan sözleşmede faizli maddenin bulunması ve imza atarak bu şartları -zaruret olmadığı halde- kabul ettiğini beyan etmek sakıncalıdır. Allahu A`lem

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası