GÜNÜMÜZDE MEVCUT CİHAD MEYDANLARINA GİDİP CİHAD ETMEK FARZ-I AYN MIDIR?

SORU: Selamun Aleykum hocam şuan ki cihad meydanlarına gidip cihad etmek her müslümana farzı ayn mıdır?

Soran: Hasan Topral - 15.11.2016

CEVAP: ve aleykumus selam ve rahmetullah. Bir yer İslam beldesi olduktan sonra, o beldede cihad başladığında, O BELDEDE YAŞAYAN her Müslüman'a cihad farz olur. O kadar ki, kadınların bile -kocaları izin vermese dahi- cihada katılmaları gerekir, günlük kılınan 5 vakit namaz gibidir. O belde halkı cihada katılmada gevşeklik gösterir veya cihad ettikleri halde güç yetiremediklerinden dolayı galip gelmeleri mümkün olmayacak duruma gelinirse, suya taş atıldığında dalgaların genişlemesi gibi o cihada katılmanın gerekliliği, diğer beldelerde yaşayan Müslümanlara da yakınlık sırasına göre farz-ı ayn olur. Bu durum o beldedeki cihadın başarıya ulaşması mümkün olacak bir güce ulaşıncaya kadar genişler, duruma göre dünyadaki tüm Müslümanları kuşatabilir.

Sorunun cevabı Allah için cihad eden Müslümanların, komutanların; cephedeki muteber ehlisünnet âlimlerin bilgilendirmesine göre değişir. Suriye'yi ele alacak olursak, görüştüğümüz her fertten farklı cevaplar alıyoruz. Örneğin Suriye'deki küçük gruplara sorduğunuzda, cihada adam da lazım, para da lazım. Bu duruma göre gitmek ve para göndermek herkese farz olur. Diğer bir gruba sorulduğunda adam lazım değil para lazım. Bu durumda para göndermek farz-ı ayn olur.

Suriye'de Ahrâru'ş-Şâm saflarında komutan olarak savaşırken 1 bacağını ve 1 elini kaybederek Türkiye'ye yerleşmiş olan Zebedan'lı bir mücahitten şahsen aldığımız bilgi şöyledir: Suriye'de para, silah, adam, yiyecek... her şey var, hiçbir eksiğimiz yok elhamdu lillah. Orada eksik olan şey vahdettir, ümmetin birliğidir.

Diğer cihad cephelerindeki durum hakkında da aynı şeyleri söyleyebiliriz. Şunu aklınızdan çıkartmamanızı tavsiye ederiz: Müslümanları Suriye cihadına teşvik edip, Suriye'ye gitmenin farz olduğunu söyleyen, bunun aksini iddia edenleri 'cihada düşman' olmakla yaftalayan kişiler aklınızı karıştırmasın. Bunu konuşanların hepsi evlerinden konuşuyor, cihadın farz-ı ayn olduğunu hararetli hararetli tartışarak evlerinde oturuyorlar.

Ayrıca cihad farz-ı ayn olmasa dahi, kişi isterse -ailesinin geçimi, çocuklarının İslami eğitimi, anne babasının ihtiyaçlarını karşılamak ve benzeri gibi- kendi özelindeki farzlarını yerine getirdikten sonra cihada katılabilir, bu durumda cihada katılan bir Müslümanı eleştirmek, sünnet namaz kılan kişiyi eleştirmek gibidir. Allahu A`lem

Cihad ve benzeri meselelerdeki görüşümüz, her ferdin bir cemaate katılması ve cemaatinin tercihlerine göre hareket etmesidir.

Hoca: Yasin KARATAŞ    Hocanın Facebook Sayfası   Hocanın Twitter Sayfası