Yalova Nebevi Hareket Derneği-Title

Bağış Yapmak İstiyorum
Slide 1 jFlow Plus

YALOVA: ERKEKLERE TEFSİR SOHBETİ

Her PERŞEMBE saat 21.00'da yaptığımız tefsir sohbetimize her yaştan erkek kardeşimiz davetlidir.

Slide 3 jFlow Plus

YALOVA: BAYANLARA HADİS SOHBETİ

Her SALI saat 16.00'da yaptığımız hadis sohbetimize her yaştan bayan kardeşimiz davetlidir.

Slide 3 jFlow Plus

BURSA: ERKEKLERE HADİS SOHBETİ

Her CUMA saat 21.00'da yaptığımız hadis sohbetimize her yaştan erkek kardeşimiz davetlidir.NEBEVİ HAREKET
DERNEĞİ

HAFTALIK DERS PROGRAMLARI
YALOVA
Merkez

ERKEKLER İÇİN 21.00'DA
PAZARTESİ 23.00: İnternet üzerinden canlı yayın TEFSİR DERSİ

SALI: Kur'ân-ı Kerîm okuma ve İlmihal

CUMA: PEYGAMBER EFENDİMİZ'İN HAYATI

ÇARŞAMBA ve CUMA 19.15'te: Arapça Dersi (Sarf, Nahiv)

BAYANLAR İÇİN 15.30'DA
SALI: Hadis Sohbeti

PERŞEMBE: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Tecvid

BURSA
Gürsu

ERKEKLER İÇİN 20.30'DA
SALI: Hadis Sohbeti

Yalova Nebevi Hareket Derneği002 Bakara Suresi II. Kur 087. Ayetin Tefsiri (Yasin Karataş Hoca)

002 Bakara Suresi II. Kur 087. Ayetin Tefsiri (Yasin Karataş Hoca)


Diğer "TEFSİR DERSLERİ-YASİN KARATAŞ HOCA" Videoları

Ali BAĞCI-Katru'n-Neda Dersleri 038

Ali BAĞCI-Katru'n-Neda Dersleri 038


Diğer "KATRU'N-NEDÂ DERSLERİ-ALİ BAĞCI" Videoları


Yalova Nebevi Hareket Derneği

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş  

Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı?

Yasin KARATAŞ
VavElif Dergisi - Ekim 2015
05 Eylül 2015 Cumartesi

Âlemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun. Yaratılmışların en şereflisine, onun pak ailesine, ashabına ve kıyamete kadar onlara güzel bir şekilde tabi olanlara salat ve selam olsun.

Dinini kendine dava edinmiş erler, sadece erkekler değildir. Dava adamı olmak için erkek olmak gerekmediği gibi, erkek olmak yeterli de değildir. Erkeklerin akıllarından geçirmediği gayretleri gösterip akıl almaz sıkıntılara katlanan öyle hanımlar vardır ki, bunlar erkeklerden daha adamdırlar. Yazımızı okuyan hanım kardeşlerimiz de pay çıkartmalıdır kendilerine. Peki nedir kişiyi “dava adamı” yapan özellikler?

DAVA ADAMININ ÖZELLİKLERİ

1. Dava adamı, dava adamı olmak ister:

Kişi ancak olmak istediği şeyi olmaya çalışır. Dava adamı olmak istemeyen biri sempatizandır. Dava adamı, Allah Rasulü’nün (sav) hayatını; sempatizan ise “Ne artırırım ne eksiltirim” diyen bedevînin tercihlerini kendine rehber edinir. Ya adını bile bilmediğimiz bir bedevî olacaksın ya da Musab b. Umeyr olacaksın. Tercih senin…

2. Dava adamı ihlaslıdır, riyadan sakınır:

Şu anda okumakta olduğun bu satırları iş olsun diye değil, ihlasla ve amel etmek için okur. İmam Buhârî, Sahîh ismini verdiği meşhur hadis kitabına ilk konu olarak “Vahyin Başlangıcı” başlığıyla başlamış ve en başa “Ameller sadece niyetlere göredir…” hadisini koymuştur. Hâlbuki bu hadisin, konu başlığıyla ilgisinin olmadığı açıktır. Kitabı şerh eden âlimler, İmâm Buhârî’nin burada zımnen şunu demek istediğini belirtmişlerdir: “Ey okuyucu! Şu anda elindeki bu kitabı okumaya başladın. Eğer en başında niyetini halis kılıp yalnız Allah’ın rızasını hedeflemezsen, elde edeceğin şey sadece niyet ettiğin şey olacaktır. Bu sebeple daha başlangıçta niyetini halis kıl, Allah’ın rızasından başka bir şey gözetme!” Dava adamı, Allah’ın rızası dışındaki tüm gayeleri, asıl hedefe ulaşmaktan alıkoyan engeller olarak görür. Bu aynı zamanda dava adamının güçlü bir imana sahip olması gerektiğini ifade eder.

3. Dava adamı davetçidir, 3T kuralına uyar:

Dava adamı, davet adamıdır. İnandığı davaya, Hz. Nuh’un (as) davetçiliğini esas alarak insanları davet eder. Nûh şöyle dedi: “Ey Rabbim! Gerçekten ben kavmimi gece gündüz davet ettim. Fakat benim davetim ancak onların kaçışını artırdı. Kuşkusuz sen onları bağışlayasın diye kendilerini her davet edişimde, parmaklarını kulaklarına tıkadılar, elbiselerine büründüler, inanmamakta direndiler ve büyük bir kibir gösterdiler. Sonra ben onları açık açık davet ettim. Sonra, onlarla hem açıktan açığa, hem de gizli gizli konuştum.” (Nûh Suresi, 5-9) Gece gündüz, açıktan açığa, gizlice… Denenebilecek tüm yöntemleri 950 yıl deneyen bir peygamber ve sonuçta sefilce sular altında kalan kavmi… 3T Kuralı: Tanış, Tanı, Tebliğ et… Kimisi maalesef bu 3T’yi kaldırıp sadece 1T ile yetinir: Tekfir…

a. Tanış:

Öncelikle muhataplarla tanışmaya vesileler aramalısın. Bu vesile, yaşadığın yere, senin sosyal çevrene, yaşına, işine, mesleğine, cinsiyetine vs. göre değişen bir vesiledir. Bir keresinde, yıllarını İslam davasına adamış olan bir Müslüman, bir matematik hocası bulup işyerinin camına “MATEMATİK DERSİ VERİLİR” yazmıştı da bu vesileyle yeni yeni gençlerle tanışmış, İslâm’ın yeni gönüllerde yeşermesine vesile olmuştu.

b. Tanı:

Kişiyle bir kere tanıştın mı artık onu iyice tanımaya başlamalısın. Çünkü o senin, belki de yedeği olmayan cennet anahtarındır. Sımsıkı tutacaksın onu, kaybetmeyeceksin. İşte kaybetmemek için onu iyice tanıyacaksın. Öncelikle kendisiyle tanıştığında tekrar görüşebileceğin verileri edinmelisin. Telefon numarası, Facebook, Twitter, mail adresi… Tebliğ etmek balık tutmaya benzer, bazen asılırsın, bazen salarsın. Duruma göre sen ayarlayacaksın bunu, kitaplardan öğrenemezsin.

c. Tebliğ et:

Bu kadar bilgi o kişiye tebliğ edebilmen için artık yeterlidir. Bu bilgileri edinmeden tebliğ yapmak istersen pot kırabilir hatta çam devirebilirsin. Türkiye’deki davetçilerin 3-5 kelime bile olsa Kürtçe öğrenmesi, davetine katkı sağlayacaktır. Muhatabının Kürt olması halinde, Türk milliyetçisi olmadığını bu şekilde açıkça ifade edebilirsin ve aranızda bir muhabbet oluşacağı neredeyse kesindir. Fakat eğer muhatabın Türk milliyetçisi ise başlangıçta tek bir Kürtçe kelime kullanmakla kendisine tebliğ etme fırsatını elinden kaçırman muhtemeldir. Eğer muhatabın içki, kumar, zina vs. gibi günahlara müptela olmuş biri ise, başlangıçta kendisine bu günahları terk etmesini söylemen anlamsız kalacaktır. Öyle ya, neden içki içmesin ki? Allah’ı tanımadan, Rasulü’nü (sav) sevmeden, neden günahlarını terk etsin. Tevhidi anlatmadan günahlardan kaçındırmaya çalışır veya namaza başlatmak istersen, sonuç alman oldukça zorlaşacaktır. Aslında davet ve tebliğ, üzerine kitaplar yazılan ve yazılmaya devam edilecek olan bir konudur.

4. Dava adamı boş şeylerden yüz çevirir:

Dava, kişiye rahat vermeyen derttir. Başını yastığa koyarsın aklına gelir, sabah kalkarsın aklına gelir, yolda yürürsün aklına gelir, okula gidersin aklına gelir, işyerinde çalışırsın aklına gelir. Eğer sempatizan değilsen, davan sürekli aklındadır, seni rahat bırakmaz. Davası, İslam’ı yeryüzüne hâkim kılmak olan bir dava adamı(!) nasıl olur da boş işlerle ömrünü yer, bitirir. Boş işler, boş sözlerden ibaret değildir. Malayani dediğimiz, fayda vermeyen her şey lağv’dır, boş iştir. Rabbimiz felah bulmuş olan müminlerin vasıflarını sayarken “Onlar ki, boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler” (Mu’minûn Suresi, 3) demektedir. Bazen şeytan seni Allah adıyla kandırır. Yaptığın boş işleri, davana hizmet olarak gösterir sana. Sosyal medyada vakit öldürürsün, davana hizmet ediyorsun zannedersin. Tebliğ ettiğin kişilerle futbol, Play Station oynar; abartılı olarak gezer dolaşır, vakit öldürürsün ve bunu davana hizmet zannedersin. Tebliğ ediyorum diye muhatabının cahilî ortamlarında bulunursun da sen ona tebliğ edeceğine o sana kendi yaşam tarzını tebliğ eder, böylece kalbin cahiliyeye meyleder, maazallah. Bir yanı cahiliyede, dünyalıkta olan ehl-i dünya olduğu halde, diğer yanı sözde İslam davasında olan kişilerden olma. Ne yardan, ne diyardan…

5. Dava adamı kitap okur:

Kitapların efendisidir Kur’ân-ı Kerîm… Önce onu ve mealini okumalısın. Sonra öğrenmen gerekenler sırasıyla akaid, ilmihal, Kur’ân’ı yüzünden okuma, hadis, siyer, ahlak ve kişisel gelişim kitabı. Din, kaynağından öğrenilir, felsefeden, TV’den veya Google’dan değil… Şunu sakın unutma: yıllardır derslere, sohbetlere gelmekte olan öyle abilerimiz var ki, sadece duyduklarını biliyorlar. Eline alıp iki kitap okumayan adamdan dava adamı olmaz. Olsa olsa sempatizan olur. Üç gün kitap okumadıktan sonra artık konuşacak bir şey kalmamıştır.

6. Dava adamı örnek alır:

İslam bizden her zaman örnek insan olmayı emreder. Biz de öyle yaptık, örnek olmaya çalıştık. Fakat örnek olmaktan örnek almaya vakit bulamadık. Hal böyle olunca, örnekliğin de bir kıymeti kalmadı. Allah Rasulü’nü (sav) örnek almalısın. Sonra sahabeyi, müçtehitleri, ulemayı, dava adamlarını… İyisinden de örnek al kötüsünden de… İyisini sen de yap, kötüsünden sakın. Aynı durum nasihat için de geçerlidir. Maalesef nasihati sadece dinleyip hiçbir şey yapmayan bir toplumla karşı karşıyayız. Dinleme zahmetinde bile bulunmayanlar ise işin cabası… Sen nasihat alıyor musun?

7. Dava adamı “en fedakârdır”:

Sempatizan olmayan hakiki dava adamının kaybedeceği en büyük zenginliği, imanı ve davasıdır. Bekârken, öğrenciyken, işsizken, vakti genişken davaya hizmet eden kişinin dava adamı olup olmadığı evlendikten, iş yoğunluğu başladıktan, dünyalık işlerle vakti daraldıktan sonra belli olur.

Feda edilmesi gereken en büyük varlığımız zamanımızdır. Tüm zamanın davana hizmetle geçmeli, işinde gücündeyken dahi davan aklından çıkmamalıdır. Böyle olmayan kişi kesinlikle dava adamı değildir. Yıllarını İslam davasına vermiş bir Müslüman vardı. Artık genç değildi. Maddî imkânları yerindeydi ve kendisinin başında durması gereken uluslararası bir ticareti vardı. Bir gün şöyle dedi: “Otuz beş yıldır hiçbir kurban bayramını evimde ailemle geçirmedim.” Bahsettiğim bu kişi, kurban organizasyonunun toplam bedelinden daha fazlasını Allah yolunda infak edebilecek durumda olan ve hakikatte de infak eden biriydi. Buna rağmen davaya hizmet için Allah’ın bize ikram ettiği bayram gününü Allah’ın davasına hizmet etmek için feda ediyordu.

Allah ona dünya ve ahiret saadeti versin. Davaya para lazım, deyip ticarete dalanlar asıl ticareti unutanlardır: “Ey iman edenler! Sizi acı bir azaptan kurtaracak ticareti size göstereyim mi? Allah’a ve Resûlü’ne (sav) iman eder, mallarınızla ve canlarınızla Allah yolunda cihad edersiniz. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır. İşte bu takdirde o sizin günahlarınızı bağışlar, sizi zemininden ırmaklar akan cennetlere, Adn cennetlerindeki güzel meskenlere koyar. İşte en büyük kurtuluş budur. Seveceğiniz başka bir şey daha var: Allah’tan yardım ve yakın bir fetih. Müminleri müjdele. Ey iman edenler! Allah’ın yardımcıları olun…” (Saff Suresi, 10-14)

8. En büyük maslahat tevhiddir:

Kardeşim! Günümüzde İslam adına çalışma yapan cemaatleri görüyorsun. Yapılanmalarının zarar görmemesi veya genişlemesi için vermedikleri taviz kalmadı. En taviz vermez toplulukların bile bu kaygan zeminde dik durmadıklarını görüyoruz. Verdikleri tavizleri birtakım müstakil maslahatlarla açıklayabilirler. Bil ki maslahatların en büyüğü tevhid üzere sabit kalma maslahatıdır. Tevhid, bütün maslahatların kendisi için feda edildiği maslahattır. Eğer bir hareket tevhid ve şirk konularında açık ve net tavır belirleyememişse, yalnız kalman böyle bir toplulukta bulunmandan hayırlıdır.

Evet! Konumuz bu kadarlık bir makaleye sığmayacak derinliktedir. Meseleleri bu kadarıyla özetledikten sonra bir dava adamında bulunması gereken diğer özellikleri özetleyerek şunları söyleyebiliriz:

Dava adamı ilim tahsil etmeli, Kur’ân ve sünneti öğrenmeye çalışmalı, tebliğci, ahlaklı, hayâlı, zahit, dürüst, iradeli, vakarlı, ciddi, güvenilir, sabırlı, kararlı, azimli, sözünde duran biri olmalıdır. Kibirden, kötü zandan, gıybetten ve malayaniden kaçınmalıdır. Öyle İslami topluluklar görüyoruz ki, bir araya geldiklerinde gülüp eğlenmekten başka şey yapmıyorlar. Muhtemelen bunun sebebi kitap okumuyor olmalarıdır. Öyle ya, küp içindekini sızdırır. Hatası kendine söylendiğinde hemen kabul etmeli, haksız bir eleştiriye bile maruz kalsa susup muhasebesini kendi içinde objektif olarak yapmalıdır. Haksızlığa uğradığında kimse seni dinlemiyorsa, Hz. Meryem gibi susmayı tercih etmelisin.

Dava adamı fitne çıkartmamalı, bilakis muhtemel fitnelerin önüne geçmelidir. İnsanların gizliliklerini, mahremiyetlerini öğrenmeye çalışacak kadar meraklı olmamalıdır. Sır saklamalıdır, hatta sır olmayan bilgileri de söyleme meraklısı olmamalıdır. Gündemi iyi takip etmeli, tebliğinde gündemle ilgili konulara İslamî bakışın nasıl olması gerektiğini beyan etmelidir. Hakkı dosdoğru anlatma hususunda kimseden çekinmemeli fakat patavatsız olmamalıdır.

Davetçi güzel ahlaklı olmalıdır. Güzel ahlak tebliğ demek değildir, sadece tebliğin muhatap tarafından kabul edilmesine vesile olur. Akide ağızla anlatılır, lisân-ı hâl ile değil… Dava adamının, hicreti sürekli kalbinin bir kenarında bulundurması, gerektiğinde veya gerekli olmasa dahi davetin genişlemesi için hayırlı olacağını düşündüğünde şehir değiştirmesi hayırlı sonuçlar doğuracaktır. Çünkü içerisinde bulunduğun toplum senin cahiliyeni biliyor, sen onların hayatlarındaki pisliklere vâkıfsın.

Onlar seni dinlemek istemez ve sen de onlara tebliğ etmeyi gereksiz görebilirsin. Fakat hiç bilmediğin, tanımadığın yerlere taşınman, sadece davan için bunu yapman sana ve ailene çok bereket katacaktır.

En önemlisi ise dava adamı davasının hâkim olması için sürekli dua edecektir. Her Müslüman bilir ki fâil-i mutlak Allah’tır. Zafer ondandır, bizden değil. Öyleyse zafer kimin elindeyse onu ondan istemek gerekir.
Yalova Nebevi Hareket Derneği Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin KARATAŞ] Makaleler Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin KARATAŞ] Makaleler Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin KARATAŞ] Makaleler

Yalova Nebevi Hareket Derneği Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin KARATAŞ] Makaleler Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin KARATAŞ] Makaleler Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin KARATAŞ] Makaleler

Yalova Nebevi Hareket Derneği Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin KARATAŞ] Makaleler Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin KARATAŞ] Makaleler Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin KARATAŞ] Makaleler

Yalova Nebevi Hareket Derneği Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin KARATAŞ] Makaleler Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin KARATAŞ] Makaleler Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin KARATAŞ] Makaleler

Yalova Nebevi Hareket Derneği Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin KARATAŞ] Makaleler Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin KARATAŞ] Makaleler Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin KARATAŞ] Makaleler

Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetDava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler; Dava Adamı Mı, Sempatizan Mı? Makalesi [Yasin Karataş] Makaleler Yalova, Dernek, Derneği, Yalova, Yalova, Dernek, Derneği, Dernegı, Yalovadaki islami dernekler, bayanlara sohbet, islami sohbet, yalovadaki cemaatler, cemaatlar, islami, ders, sohbet, tefsir dersi, hadis sohbeti, bursa, bursadaki dernekler, bursadaki islami dernekler, bursada sohbetAlexa icon


Yalova Nebevi Hareket Derneği-Türkiye Finans Banka Hesap Numarası TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI
YALOVA MERKEZ ŞUBESİ
HESAP NO [TL] : 2542756-001 [TR62 0020 6000 7702 5427 5600 01]


NOT: Lütfen yaptığınız bağışın amacını [zekat, fitre, adak bağışı vs. gibi] açıklamaya yazın. Açıklama yazılmamış olan bağışlarınız dernek faaliyetlerimizde kullanılacaktır.

Yalova Nebevi Hareket Derneği-Facebook Sayfası Yalova Nebevi Hareket Derneği-Twitter Sayfası Yalova Nebevi Hareket Derneği-GooglePlus Yalova Nebevi Hareket Derneği-Youtube